Zamknij

Urubko został sam na Broad Peaku! Partnerzy odlecieli śmigłowcem

11.02.2020 20:25
Denis Urubko
fot. Facebook/Denis Urubko

Denis Urubko samodzielnie podejmie próbę wejścia na szczyt Broad Peak, który znajduje się na wysokości 8 051 metrów n.p.m. Jego partnerzy, z którymi rozpoczął misję, zaprzestali dalszej wspinaczki i zostali przetransportowani śmigłowcem do Skardu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Urubko atakował szczyt w towarzystwie Lotty Hintsy i Dona Bowiego. Kanadyjczyk nie był w stanie kontynuować wspinaczki, gdyż dopadła go choroba płuc. Również z powodów zdrowotnych wycofała się Finka.

- Kaszel, ból w klatce piersiowej, bóle pleców, krwawienie z nosa. Do tego złe prognozy pogody i przewidywany wiatr o sile 150 km/h prawie do końca naszej wyprawy. To wszystko zaważyło, że wróciłam do Skardu - cytuje 30-latkę portal sport.pl.

Denis Urubko sam zdobędzie Broad Peak?

Celem Denisa Urubki jest zdobycie szczytu Broad Peak przed końcem lutego. Według niego właśnie wtedy kończy się zima w górach, a nie - zgodnie z kalendarzem - 20 marca. Z tego względu nie uznaje polskiej wyprawy z 2013 roku pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego jako zimowego wejścia na szczyt. Ekipa w składzie Tomasz Kowalski, Adam Bielecki, Artur Małek i Maciej Berbeka zdobyła Broad Peak 5 marca.

RadioZET.pl/Sport.pl/AN