Zamknij

Umożliwili lekarzowi gwałty na nieletnich sportowcach. FBI może słono zapłacić

09.06.2022 14:58

Grupa około 90 amerykańskich gimnastyków pozwała w środę FBI za niewłaściwe prowadzenie śledztwa i w rezultacie umożliwienie dokonywania zbrodni lekarzowi kadry, skazanemu ostatecznie na dożywocie za liczne przestępstwa seksualne na swoich podopiecznych, w tym nieletnich. Sportowcy domagają się od służb miliarda dolarów odszkodowania.

FBI
fot. Pool AFP/Associated Press/East News

Grupa ok. 90 amerykańskich gimnastyków pozwała w środę Federalne Biuro Śledcze (FBI) za niewłaściwe prowadzenie śledztwa w sprawie zhańbionego lekarza i skazanego przestępcy seksualnego Larry'ego Nassara. Sportowcy domagają się miliarda dolarów zadośćuczynienia.

Powodami są m.in. Simone Biles, Aly Raisman i McKayla Maroney oraz wszyscy amerykańscy złoci medaliści olimpijscy, którzy korzystają z usług kancelarii prawnej Manly, Stewart & Finaldi. - Czas, aby FBI zostało pociągnięte do odpowiedzialności – powiedziała Maggie Nichols, mistrzyni świata z 2015 roku w drużynie i brązowa w ćwiczeniach wolnych.

Poszkodowani gimnastycy zażądali od FBI miliarda dolarów odszkodowania

Pozew ujawniono dwa tygodnie po tym, jak Departament Sprawiedliwości USA postanowił nie ścigać dwóch byłych agentów FBI, którzy niewłaściwie przeprowadzili śledztwo w 2015 roku w sprawie Nassara. Były lekarz kadry amerykańskich gimnastyczek został oskarżony przez setki zawodniczek, w tym wiele nieletnich, o przemoc seksualną.

Zaniedbania służb wymiaru sprawiedliwości umożliwiły Naasarowi prowadzenie przez dłuższy czas tego procederu. Lekarz został aresztowany dopiero w listopadzie 2016 roku. Skazano go na długoletnie więzienie, co równoznaczne jest z dożywotnim wyrokiem.

"Moje koleżanki, a także ja zostałyśmy zdradzone przez każdą instytucję, która miała nas chronić – Amerykański Komitet Olimpijski, krajową federacją, FBI, a teraz Departament Sprawiedliwości. Oczywiste jest, że jedyną drogą do sprawiedliwości i uzdrowienia jest proces prawny" – przekazała Maroney w oświadczeniu. W grudniu 2021 roku amerykańskie władze sportowe zgodziły się wypłacić ofiarom Nassara 380 mln dolarów odszkodowania.

RadioZET.pl/PAP