Zamknij

Ukraina chce zorganizować igrzyska olimpijskie. Zełenski zgłosił gotowość

04.07.2022 14:51

Ukraina będzie chciała zorganizować igrzyska olimpijskie, gdy uwolni się od Rosji, zostanie odbudowana i w kraju zapanuje pokój – zapowiedział Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem.

Ukraina chce zorganizować igrzyska olimpijskie. Zełenski zgłosił gotowość
fot. president.gov.ua

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i przewodniczącego MKOI było poświęcone wsparciu, którego Komitet chce udzielić ukraińskim sportowcom. - Komitet potroi fundusz, który założyliśmy na samym początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę z 2,5 do 7,5 mln dolarów, co jest wkładem tylko Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego" – podkreślił Thomas Bach, szef MKOI.

Wsparcie ma pomóc ukraińskim sportowcom we wzięciu udziału w igrzyskach w 2024 i 2026 roku. - Ponad sto tysięcy sportowców nie ma możliwości odbycia treningu, setki obiektów zostało zniszczonych. Były to obiekty należące do szkół i klubów – podkreślił podczas spotkania Wołodymyr Zełenski.

Zełenski: dla kraju terrorystów nie ma miejsca w sporcie

Z tego powodu prezydent Ukrainy zaapelował, by przedłużyć sankcje, którymi objęto rosyjskich i białoruskich zawodników. - Zapewniliśmy też prezydenta (Zełenskiego), że podtrzymujemy stanowisko, przyjęte przez nas na samym początku wojny, które jest bardzo jasne (...), w tym nasze zalecenia dla międzynarodowych federacji (sportowych), aby nie zapraszać sportowców z Rosji i Białorusi na międzynarodowe zawody. Teraz nie czas na zniesienie tych zaleceń" – oświadczył Bach, a Zełenski dodał: - Kraj terrorystów nie może promować się przez sport. Jestem wdzięczny za podjęcie takiej decyzji. Rosja chce podbić Ukrainę i inne kraje, nie ma dla niej miejsca w świecie sportu.

Zełenski w trakcie spotkania zaznaczył, że chce też, by jego kraj w przyszłości zorganizował letnie i zimowe igrzyska olimpijskie. - Drzwi są dla was otwarte. Sprawa zostanie poddana pod konsultacje w odpowiednich komisjach – zaznaczył Thomas Bach.

loader

RadioZET.pl/PAB