Zamknij

Wzruszający etap Tour de Pologne. Kolarze pojechali w hołdzie Lambrechtowi [WIDEO]

Krzysztof Sobczak
06.08.2019 16:32
Kolarze pojechali w hołdzie Lambrechtowi
fot. PAP/EPA

Kolarze uczestniczący w Tour de Pologne oddali hołd tragicznie zmarłemu Belgowi Bjorgowi Lambrechtowi na czwartym etapie wyścigu. Co siedem kilometrów poszczególne grupy zmieniały się na prowadzeniu. Etap nie będzie liczony do klasyfikacji generalnej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

Na 48. kilometrze, tym samym, na którym doszło w poniedziałek do tragicznego wypadku, peleton zatrzymał się, kolarze zdjęli kaski i minutą ciszy uczcili pamięć Lambrechta. W ten sam sposób oddano hołd Belgowi na starcie w Jaworznie.

Kolejny "przystanek" zawodnicy zanotowali tuż przed metą. Na ulicy wypisano numer startowy 22-latka z Genewy - 143 - i to przed nim jeszcze raz uczczono jego pamięć minutą ciszy.

Przy trasie zgromadziło się sporo kibiców z biało-czerwonymi flagami ozdobionymi kirem. Przejeżdżających kolarzy witają brawami.

Zawodnicy drużyny Lambrechta – Lotto Fix All (tę nazwę przyjęto specjalnie na TdP, w sezonie ścigają się pod szyldem Lotto Soudal) nie rozmawiali z dziennikarzami na starcie etapu w Jaworznie, o co prosili organizatorzy. Nie wiadomo, czy wystartują w środę. W kuluarach wyścigu pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, że mają się wycofać.

Bjorg Lambrecht nie żyje

Do wypadku doszło w pierwszej części poniedziałkowego etapu w okolicach Żor. 22-letni Belg uderzył w betonowy przepust na drodze i na miejscu był reanimowany, a następnie przewieziony do szpitala w Rybniku. Zmarł na stole operacyjnym w wyniku poważnych obrażeń klatki piersiowej i jamy brzusznej.

Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, Lambrecht najechał na wtopiony w asfalt plastikowy element odblaskowy i stracił równowagę. W tym miejscu droga była prosta, szeroka i dobrej jakości, a peleton jechał powoli, ok. 35 km/h. Po opadach było jednak ślisko.

To pierwszy śmiertelny wypadek kolarza w Tour de Pologne, odkąd w 1993 roku dyrektorem wyścigu został Lang.

Bjorg Lambrecht - osiągnięcia

Lambrecht zanotował w ostatnich miesiącach kilka wartościowych wyników: był czwarty w Strzale Walońskiej i szósty w innym prestiżowym klasyku Amstel Gold Race, wygrał też klasyfikację młodzieżową w Criterium du Dauphine. W ubiegłym roku w mistrzostwach świata w Innsbrucku zdobył srebrny medal w wyścigu młodzieżowców (do lat 23).

RadioZET.pl/PAP/KS