Tour de Pologne. Czesław Lang: Godnie uczciliśmy pamięć Lambrechta

Andreas Nicolaides
06.08.2019 19:02
Czesłąw Lang
fot. PAP/EPA

- Godnie uczciliśmy pamięć Bjorga Lambrechta - powiedział dyrektor wyścigu Tour de Pologne Czesław Lang po etapie dedykowanym młodemu belgijskiemu kolarzowi grupy Lotto Fix All, który zmarł dzień wcześniej wskutek tragicznego wypadku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, aby uczcić pamięć Bjorga. Myślę, że wyszliśmy z tego z honorem. Daliśmy wsparcie belgijskiej drużynie. Rozmawiałem z dyrektorami wielu grup i są wdzięczni, że podjęliśmy takie decyzje. Docenili, że Polacy tak pięknie się zachowali, że ten etap udało się przeprowadzić dumnie i dostojnie - podkreślił Lang.

Na wtorkowym etapie kolarze się nie ścigali. Minutą ciszy uczcili pamięć Lambrechta na starcie w Jaworznie, na mecie na górze Kocierz oraz na 48. kilometrze, tym samym, na którym w poniedziałek doszło do tragicznego wypadku. Skróconą do 133 km trasę przejechali powoli i w skupieniu.

- To był jeden z najtragiczniejszych dni w historii wyścigu, ale najważniejsze, że przeżyliśmy go razem. Wspaniale zachowali się nasi kibice, którzy pokazali, że Polacy, to fantastyczny naród. Potrafimy się bawić, a w trudnych momentach potrafimy się zjednoczyć - dodał Lang.

Bjorg Lambrecht zmarł na trasie Tour de Pologne

Dyrektor wyścigu zapowiedział także, że dalsza część wyścigu odbędzie się zgodnie z planem, ale w pewnym wyciszeniu i bez „hucznych dekoracji” na metach trzech pozostałych etapów w Bielsku-Białej, Kościelisku i Bukowinie Tatrzańskiej.

Do tragicznego wypadku doszło w pierwszej części poniedziałkowego etapu w okolicach Żor. 22-letni Lambrecht uderzył w betonowy przepust na drodze i na miejscu był reanimowany, a następnie przewieziony do szpitala w Rybniku. Zmarł na stole operacyjnym w wyniku poważnych obrażeń klatki piersiowej i jamy brzusznej.

TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP/AN