Zamknij

Tour de Pologne: Po wypadku aż czterech kolarzy trafiło do szpitala

06.08.2020 12:19
Tour de Pologne 2020
fot. PAP/EPA

Fabio Jakobsen to nie jedyny lekarz, który ucierpiał w wypadku na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne. W szpitalach przebywa jeszcze trzech zawodników - poinformowała lekarz wyścigu Barbara Jerschina.

- Jakobsen przeszedł operację, jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Poszkodowany sędzia również czuje się lepiej. Poza tym w szpitalach z mniej poważnymi obrażeniami są Damien Touze, Marc Sarreau oraz Eduard Prades - wymieniła Jerschina. Nie potwierdziła jednak informacji o kontuzji Holendra Dylana Groenewegena, który spowodował kraksę na finiszu etapu. - Nic mi na ten temat nie wiadomo - dodała.

Tour de Pologne 2020: wypadek z udziałem Fabio Jakobsena

Tuż przed metą w Katowicach Jakobsen, spychany przez swojego rodaka na prawą stronę jezdni, uderzył z ogromnym impetem w barierki i wyłamał je, zderzając się z sędzią obsługującym fotokomórkę.

Groenewegen został wykluczony z wyścigu i grożą mu dodatkowe sankcje ze strony Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Decyzją sędziów etap wygrał Jakobsen.

W nocy ze środy na czwartek Fabio Jakobsen, ogłoszony zwycięzcą etapu, przeszedł pięciogodzinną operację w Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu. Na razie 24-latek jest utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej, ale jeszcze w czwartek lekarze planują jego wybudzenie. - W tej chwili przebywa na klinicznym oddziale intensywnej terapii w stanie stabilnym - ma własne ciśnienie; jest oczywiście wentylowany z powodu znieczulenia, które przebył na bloku operacyjnym (...). Dzisiaj będzie próba wybudzenia go ze śpiączki - wtedy okaże się, jaki jest jego pełny stan zdrowia - poinformował podczas porannego briefingu prasowego dr Paweł Gruenpeter.

Fabio Jakobsen - wypadek na Tour de Pologne 2020 - WIDEO

Holenderski kolarz doznał poważnych urazów twarzoczaszki - okolic oczodołu, szczęki i żuchwy. - Na szczęście nie doszło do obrażeń gałek ocznych - relacjonował lekarz. Dodał, iż wcześniejsze badanie tomograficzne nie wskazywało także na potencjalne uszkodzenia mózgu. Kolarz ma również stłuczenia klatki piersiowej, ale nie doznał urazów kręgosłupa, co jest – zdaniem lekarzy – pochodną tego, że jest młody i wysportowany.

W czwartek odbędzie się drugi etap wyścigu, z Opola do Zabrza.

RadioZET.pl/PAP/AN