Zamknij

TdP 2020 bez publiczności, więcej kibiców na stadionach i w halach

17.07.2020 16:55
Tour de Pologne 2020 bez kibiców
fot. Adrian Slazok/REPORTER/EastNews

Rząd znosi kolejne obostrzenia, a na "nowych" przepisach skorzystają m.in. kibice. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów przedstawiony w piątek zakłada podwyższenie limitu publiczności na obiektach sportowych z 25 do 50 procent pojemności trybun. Niestety nie dotyczy to Tour de Pologne 2020.

Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują, że z powodu pandemii koronawirusa obiekty sportowe: stadiony piłkarskie, żużlowe, lekkoatletyczne czy hale mogą być maksymalnie wypełnione w 25 procentach ich pojemności.

Nowe rozporządzenie przewiduje, że trybuny nie tylko obiektów otwartych, ale także hal sportowych będą mogły być zapełniane w połowie. Wciąż obowiązywać będzie nakaz zakrywania nosa i ust, choć utrzymywany dystans społeczny zostanie skrócony 2 do 1,5 m.

Rząd znosi obostrzenia: co z basenami, aquaparkami?

Projekt przewiduje, że generalnie w zajęciach lub w wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie - z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób - będzie mogło brać udział nie więcej niż 300 uczestników. W tym limicie nie uwzględniane będą osoby zajmujące się bezpośrednio obsługą wydarzenia.

Duża zmiana zapowiadana jest na basenach, zarówno otwartych jak i zamkniętych. Tam planowane jest całkowite zniesienie ograniczeń liczby uczestników zajęć, do poziomu, jaki jest przyjęty w projekcie użytkowania obiektu. Łatwiej będzie także korzystać z aquaparków, gdzie będzie wprowadzony 75-procentowy limit obłożenia.

TdP 2020 bez kibiców

Wprowadzono zapis dotyczący Tour de Pologne UCI World Tour, który będzie rozgrywany bez udziału publiczności. Narodowy wyścig kolarski zaplanowano na 5-9 sierpnia. Inauguracja odbędzie się w pierwszą rocznicę śmierci Bjorga Lambrechta, który zginął na trzecim etapie TdP 2019.

Rozporządzenie ma wejść w życie 21 lipca, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać 4 sierpnia.

RadioZET.pl/PAP