Zamknij

Tour de Pologne 2020. Oświadczenie organizatorów ws. wypadku Jakobsena

06.08.2020 09:21
Tour de Pologne 2020
fot. PAP/EPA

Organizatorzy Tour de Pologne 2020 wydali oświadczenie ws. wypadku Fabio Jakobsena, do którego doszło podczas pierwszego etapu wyścigu. - Obawialiśmy się najgorszego - powiedział dyrektor imprezy, Czesław Lang.

- Właśnie wróciłem ze szpitala. Po rozmowie z lekarzem jestem nieco bardziej spokojny. Po tym, jak wyglądał ten wypadek, obawialiśmy się najgorszego. Teraz wiemy, że sytuacji jest poważna, ale stabilna - przekazał Czesław Lang, przy okazji dziękując wszystkim pracownikom i służbom medycznym za szybko podjęte działania.

W oficjalnym komunikacie organizatorzy Tour de Pologne 2020 odnieśli się też do samego wypadku. - Na ostatnich 150 metrach Dylan Groenewegen i Fabio Jakobsen walczyli o zwycięstwo. Zjeżdżając na prawo zawodnik Jumbo-Visma doprowadził do kraksy, w wyniku której Jakobsen uderzył w barierki. W zdarzeniu ucierpiało wielu zawodników. Zachowanie Groenewegena zostało uznane za niedopuszczalne. Zawodnik został zdyskwalifikowany, a etapowe zwycięstwo przyznane Fabio Jakobsenowi - czytamy.

Fabio Jakobsen - wypadek na Tour de Pologne 2020

Fabio Jakobsen tuż po wypadku został przetransportowany śmigłowcem do szpitala, gdzie lekarze wprowadzili go w stan śpiączki farmakologicznej. W nocy ze środy na czwartek został poddany operacji twarzoczaszki. Zabieg trwał pięć godzin i zakończył się pomyślnie.

Jak przekazał w czwartek rano opiekujący się nim lekarz, Jakobsen nie doznał uszkodzenia mózgu. Ma jednak uraz klatki piersiowej, co mocno utrudnia mu oddychanie. - Dzięki temu, że jest wysportowany, uniknął złamania kręgosłupa - przekazał wicedyrektor ds. lecznictwa szpitala dr Paweł Gruenpeter.

RadioZET.pl/AN