Zamknij

Tym razem nie skoczkowie. Kolarze grupy Sky oskarżeni o nieprawidłowe kombinezony

Dominik Gołdyn
02.07.2017 16:22
Tym razem nie skoczkowie. Kolarze grupy Sky oskarżeni o nieprawidłowe kombinezony
fot. PAP/EPA

Francuska ekipa FDJ oraz amerykańska BMC zarzuciły brytyjskiej grupie Sky wykorzystanie "dodatku aerodynamicznego" w kombinezonach czterech kolarzy podczas sobotniej jazdy indywidualnej na czas w Duesseldorfie, otwierającej wyścig Tour de France.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Chodzi o niewielkie, wypełnione powietrzem kuleczki o nazwie Vortex, wszyte na barkach i ramionach, które miałyby poprawić aerodynamikę zawodnika. Według dyrektora sportowego FDJ Frederica Grappe'a zysk czasowy, uzyskany na liczącej 14 km trasie pierwszego etapu, mógł wynieść od 18 do 25 sekund.

- Regulamin jest jasny: nie wolno stosować żadnych elementów aerodynamicznych w kombinezonie kolarza. Sky złamało przepisy - powiedział Grappe grupie dziennikarzy na starcie drugiego etapu z Duesseldorfu do Liege.

Zarzuty stanowczo odpierał dyrektor sportowy Sky Nicolas Portal. - Wszystko jest zgodne z przepisami. Nasze stroje zostały zatwierdzone przez komisarzy wyścigu. Nie podejmowalibyśmy ryzyka przegrania Touru na pierwszym etapie, próbując oszukiwać - podkreślił. Inne ekipy również stosowały ten materiał - dodał, nie wymieniając jednak ich nazw.

Zobacz także

Jeden z ekspertów francuskich ocenił, że kuleczki redukują o 5 proc. współczynnik oporu powietrza i tym samym podnoszą moc zawodnika o 24 waty.

W pierwszej dziesiątce sobotniego etapu uplasowało się aż czterech przedstawicieli drużyny Sky: pierwszy był Brytyjczyk Geraint Thomas, trzeci - Białorusin Wasyl Kiryjenka, szósty - trzykrotny zwycięzca Tour de France Brytyjczyk Chris Froome, a ósmy - Michał Kwiatkowski. Kuleczki Vortex znajdowały się m.in. w kombinezonach Thomasa i Froome'a.

Rezultaty etapu zostały oficjalnie potwierdzone przez komisję sędziowską Wielkiej Pętli. 

RadioZET.pl/PAP/DG