Zamknij

Tour de France: Zwycięstwo Impeya, poważny wypadek kolarza polskiej grupy

Maciej Walasek
14.07.2019 18:05
Impey na Tour de France
fot. PAP/EPA

Daryl Impey z RPA (Mitchelton-Scott) wygrał w niedzielę w Brioude dziewiąty etap kolarskiego wyścigu Tour de France. Na finiszu pokonał wyraźnie Belga Tiesja Benoota (Lotto-Soudal). Peleton z liderem stracił kilkanaście minut, ale Francuz Julian Alaphilippe zachował żółtą koszulkę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Decydujące o losach etapu wydarzenia miały miejsce niemal bezpośrednio po starcie. Szybko uformowała się kilkunastoosobowa ucieczka, a w peletonie na 10. kilometrze doszło do kraksy, w której najbardziej ucierpiał włoski zawodnik polskiej grupy CCC Alessandro de Marchi. Z głęboką raną na twarzy i podejrzeniem złamania obojczyka został odwieziony do szpitala.

Tour de France: Poważny wypadek kolarza. Oświadczenie CCC

Grupa CCC bardzo szybko opublikowała oświadczenie w sprawie wypadku zawodnika. Na swoim koncie na Twitterze, zespół powiadomił, że Włoch był świadomy po wypadku i z ranami twarzy trafił do szpitala. Na miejscu zostaną wykonane zdjęcia rentgenowskie, które wykażą, czy doszło do jakichkolwiek złamań. Szczegółowe informacje CCC poda po badaniach.

To pechowe dla ekipy CCC wydarzenie spowodowało, że żaden z jej zawodników nie dołączył do uciekającej grupki, która szybko powiększała przewagę nad dość ospale jadącym peletonem. W końcówce wyniosła ona już kilkanaście minut, ale ponieważ wszyscy zawodnicy ucieczki zajmowali dalekie miejsca w klasyfikacji, ze stratami kilkudziesięciu minut, pogoń nie była zbyt energiczna.

Ucieczka podzieliła się na ostatniej niedzielnej górskiej premii, a na końcowych kilometrach na czele znaleźli się Impey i Benoot. W finiszowej rozgrywce wielokrotny mistrz RPA nie dał młodemu Belgowi żadnych szans sięgając po pierwsze w karierze zwycięstwo w wielkim tourze.

W klasyfikacji generalnej Alaphilippe nadal wyprzedza Włocha Claudio Ciccone oraz swego rodaka Thibaut Pinota.

RadioZET.pl/PAP/MW