Zamknij

Tour de France: Zwycięski finisz Hagena, Froome liderem

Krzysztof Sobczak
21.07.2017 17:00
Edvald Boasson Hagen
fot. PAP/EPA

Norweg Edvald Boasson Hagen z ekipy Dimension Data wygrał w Salon-de-Provence 19. etap wyścigu kolarskiego Tour de France. Żółtą koszulkę lidera zachował Brytyjczyk Christopher Froome (Sky).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Boasson Hagen zaatakował z czołowej grupy 2,5 kilometra przed metą i utrzymał bezpieczną przewagę nad próbującym go ścigać Niemcem Nikiasem Arndtem (Sunweb). Trzecie miejsce zajął Belg Jens Keukeleire (Orica).

Zobacz także

Najdłuższy etap tegorocznej Wielkiej Pętli, z Embrun do Salon-de-Provence (222,5 km), stał pod znakiem ucieczki 20 kolarzy z dalszych miejsc w klasyfikacji generalnej. Kilkanaście kilometrów przed metą czołówka podzieliła się, a szansę na etapowe zwycięstwo zachowało dziewięciu zawodników. Z tej grupki zaskoczył wszystkich Boasson Hagen, bardzo dobry sprinter, który zamiast czekać na finisz zdecydował się na samotny i - jak się okazało - skuteczny rajd.

Peleton stracił do zwycięzcy ponad 12 minut.

Po piątkowym odcinku różnice czasowe wśród najlepszych nie zmieniły się: Froome wciąż wyprzedza o 23 sekundy Francuza Romaina Bardeta (AG2R) oraz o 29 Kolumbijczyka Rigoberto Urana (Cannondale).

W sobotę odbędzie się przedostatni, decydujący etap - jazda indywidualna na czas w Marsylii (22,5 km).

RadioZET.pl/PAP/KS