Zamknij

Nagła śmierć polskiego medalisty olimpijskiego. Zmarł w wieku 52 lat

21.08.2020 14:46
Tomasz Tomiak nie żyje
fot. Shutterstock

Tomasz Tomiak nie żyje. Brązowy medalista igrzysk w Barcelonie w 1992 roku w wioślarstwie w czwórce ze sternikiem zmarł w nocy z czwartku na piątek w Gdańsku.

Tomasz Tomiak urodził się 17 września 1967 roku w Nowym Tomyślu. Wioślarstwo zaczął uprawiać w 1983 roku w PTW Płock, a w 1989 roku, po skończeniu technikum, przeniósł się do Gdańska, gdzie studiował na Akademii Wychowania Fizycznego i jednocześnie trenował w miejscowym AZS AWF.

Największy sukces odniósł na igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku w czwórce ze sternikiem. Osada prowadzona przez trenera Witold Srogę, w skład której wchodzili ponadto Maciej Łasicki, Wojciech Jankowski, Jacek Streich oraz Michał Cieślak jako sternik, zajęła trzecie miejsce.

Tomasz Tomiak nie żyje

Tomiak dwa razy wywalczył także brązowy medal mistrzostw świata - w 1991 w Wiedniu w czwórce ze sternikiem oraz dwa lata później w czeskich Roudnicach Racicach w czwórce bez sternika. 18 razy stawał także na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski.

W 1995 roku zakończył karierę, rok później ukończył studia na AWF, a w 1999 roku podjął pracę na uczelni w Zakładzie Teorii Sportu. Pracę doktorską obronił w 2004 roku, cztery lata później habilitował się. Profesor AWFiS, był też dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego, następnie dziekanem Wydziału Kultury Fizycznej gdańskiej uczelni oraz prezesem klubu AZS AWFiS Gdańsk.

Od kilku miesięcy Tomiak przebywał w szpitalu, gdzie czekał na przeszczep serca.

RadioZET.pl/PAP