Wybudzanie Tomasza Golloba: Ma kontakt z lekarzami, ale wciąż nie oddycha samodzielnie [NOWE INFORMACJE]

Andreas Nicolaides
25.04.2017 14:56
Tomasz Gollob
fot. PAP

Trwa wybudzanie ze śpiączki Tomasza Golloba. Jak zapewnił ordynator Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala w Bydgoszczy dr Robert Włodarski, proces idzie zgodnie z planem, choć żużlowiec wciąż nie odzyskał świadomości i nie ma wydolności oddechowej - jest podłączony do respiratora. - Proces jest w toku, musi być długofalowy, to nie kwestia 2-3, a 24-48 godzin - powiedział w rozmowie z mediami. Ważną informacją jest jednak, że lekarze uzyskali podstawowy kontakt z Gollobem, który odpowiada na ich pytania skinieniem głowy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- W najbliższym czasie pacjent odzyska świadomość. Spełniając prośbę rodziny, ograniczę się do takiej informacji. Cały proces przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Najdalej w środę powinien odzyskać przytomność i wydolność oddechową - stwierdził lekarz.

Lekarze mają kontakt z Gollobem. "Odpowiada skinieniem głowy"

Dr Włodarski podzielił się też z dziennikarzami, z którymi spotkał się przed szpitalem po godz. 14.30, świetna wiadomością dotyczącą kontaktu z żużlowce. - Uzyskaliśmy kontakt na podstawowym poziomie. Odpowiada "tak/nie" skinieniem głowy - potwierdził.

Ponadto uporządkował wszystkie wydarzenia, które miały miejsce tuż po niedzielnej operacji, jakiej poddany został Gollob. - Po operacji kręgosłupa trafił na OIOM, ponieważ obrażenia klatki piersiowej okazały się bardzo poważne. Pozostawał niewydolny oddechowo i w dalszym ciągu nie potrafi samodzielnie oddychać. Z godziny na godzinę sytuacja jednak się poprawia - stwierdził.

Potwierdził, że po zabiegu wykonane zostały kontrolne badania. Te nie wykazały żadnych nieprawidłowości przy zabiegu. Operacja przebiegła prawidłowo.

Przeczytaj również: Prokuratura oczekuje na materiały policji ws. wypadku Golloba

Jak dalej przebiegać będzie proces wybudzania Tomasza Golloba?

- Chcemy dojść do takiego etapu, w którym Tomasz będzie mógł mówić. Cały czas mówimy tu o wybudzaniu. Podstawowym celem jest jednak, aby mógł samodzielnie oddychać, dopiero w drugim etapie zajmować będziemy się tym, aby mógł odpowiadać na pytania - przyznał dr Włodarski.

Czy rodzina cały czas czuwa przy żużlowcu? - Tak, jest w kontakcie ze szpitalem, ale nie siedzi przy łóżku, bo nie jest to wskazane przy procesie wybudzania - powiedział.

Podsumowując: Wszystko wskazuje na to, że Gollob w ciągu doby odzyska wydolność oddechową i odzyska świadomość - będzie mógł porozmawiać z lekarzami i najbliższymi osobami.

Wypadek Tomasza Golloba

Tomasz Gollob wypadek na torze motocrossowym miał w niedzielę rano. Wszystko wskazuje na to, że z kierownicy prowadzonego przez niego motocykla spadła manetka, Gollob stracił panowanie nad maszyną, uderzył klatką piersiową w kierownicę i stracił przytomność. W wyniku wypadku doznał poważnych obrażeń rdzenia kręgowego i silnego stłuczenia płuc. 

RadioZET.pl/AN