Zamknij

Therese Johaug wystartuje w lekkoatletycznych mistrzostwach Norwegii

Maciej Walasek
26.07.2019 09:37
Therese Johaug wystartuje w biegu na 10 km
fot. AP/East News

Therese Johaug wystartuje w lekkoatletycznych mistrzostwach kraju w biegu na 10 000 metrów. Trener biegaczki przyznał, że traktuje start jako część treningów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku 

Therese Johaug chciałaby też spróbować swoich sił na 5000 metrów, lecz może nie zostać dopuszczona do startu, ponieważ w tej konkurencji obowiązują minima startowe, a Johaug jeszcze nigdy nie biegła na tym dystansie, więc nie ma żadnego wyniku. W biegu na 10 000 m nie ma żadnych wymogów.

Prezes norweskiej federacji lekkoatletycznej Ketil Toemmernes powiedział kanałowi norweskiej telewizji NRK: „być może zrobimy wyjątek. Rywalizacja narciarzy z lekkoatletami może być bardzo ciekawa dla publiczności”.

Therese Johaug w biegu na 10 km: Trener potwierdza

Trener biegaczki Pal Gunnar Mikkelsplass przyznał, że „Therese właśnie zakończyła cykl treningowy w USA. Ma tyle siły, że ją wprost rozrywa i chce sprawdzić, jak wypadnie w bieganiu. Traktuje ten start też jako część treningów”.

Johaug jeszcze nigdy nie biegała na stadionie lekkoatletycznym, natomiast w ubiegłym roku wystartowała w biegu ulicznym w Oslo na dystansie 10 km i wygrała w kategorii kobiet czasem 33.36, a wyprzedziło ją tylko sześciu mężczyzn.

Zobacz także

Nie jest jedyną biegaczką narciarską, która próbuje swych sił w zawodach lekkoatletycznych. Jej była koleżanka z reprezentacji Kristin Stoermer Steira była mistrzynią Norwegii na 5000 i 10 000 m oraz w biegu przełajowym na 6000 m. Zakwalifikowała się do reprezentacji na lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w 2010 roku w Barcelonie, lecz nie wystartowała z powodu kontuzji.

Podczas tegorocznych mistrzostw kraju wystartują również inni członkowie reprezentacji w biegach narciarskich, mistrzowie olimpijscy z Pjongczangu w sztafetach Astrid Uhrenholdt Jacobsen na 5000 m, a na 10 000 m Didrik Toenseth.

Therese Johaug to 10-krotna złota medalistka mistrzostw świata. W swoim dorobku ma także trzy medale olimpijskie, w tym złoto w sztafecie zdobyte w Vancouver.

RadioZET.pl/PAP/MW