Zamknij

TdP 2020: Potworna kraksa na finiszu 1. etapu. Wielu poszkodowanych kolarzy

05.08.2020 18:44
Kraksa na finiszu 1. etapu TdP 2020
fot. PAP

Dylan Groenewegen (Team Jumbo-Visma) pierwszy przekroczył linię mety pierwszego etapu Tour de Pologne 2020 z Chorzowa do Katowic (195,8 km), ale chwilę wcześniej zajechał drogę Fabio Jakobsenowi (Deceuninck-Quick Step) i doprowadził do potwornej kraksy. Incydentem zajmują się sędziowie.

Dylan Groenewegen jechał przy barierce, ale zostawił trochę miejsca po swojej prawej stronie Fabio Jakobsenowi. Kolarz Jumbo-Visma widząc, że jego rodak może go wyprzedzić, wjechał w tor jego jazdy, zastawił się jeszcze łokciem i praktycznie wepchnął zawodnika Deceuninck-Quick na barierkę.

Jakobsen wpadł jeszcze w jednego z sędziów, a drugi z Holendrów upadł już za metą. Wywrotkę zaliczyło też kilku innych kolarzy.

TdP 2020: Kraksa na finiszu 1. etapu

Na miejscu pojawiły się karetki. Odwołano ceremonię kwiatową dla zwycięzców. Czekamy na raport medyczny i oficjalne wyniki.

- Najbardziej poszkodowany jest Jakobsen, ucierpiało też trzech innych kolarzy, pozostali, którzy upadli, czują się w miarę dobrze. (...) Groenewegen musi zostać zdyskwalifikowany, to była jazda nie fair, zobaczymy, czy tylko na tym się skończy - ocenił dyrektor wyścigu Czesław Lang na antenie TVP Sport.

Tour de Pologne 2020 ruszył 5 sierpnia, dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Bjoerga Lambrechta. Belg zmarł wskutek obrażeń odniesionych w wypadku na trzecim etapie TdP 2019.

RadioZET.pl