Tour de France: Paryż nie chce hostess gratulujących zwycięzcom wyścigu

Maciej Walasek
05.05.2018 10:30
Rafał Majka
fot. AFP/EAST NEWS

Miasto Paryż nie chce już, żeby zwycięzcom kolarskiego wyścigu Tour de France na podium na Polach Elizejskich składały gratulacje piękne hostessy. Radni uważają ten zwyczaj za "seksistowski stereotyp" i zamierzają wystąpić w tej sprawie do francuskiej minister sportu i organizatora imprezy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Przestawiająca ten postulat Fadila Mehal uważa, iż praktyka, że "młoda i piękna" kobieta wręcza kwiaty zwycięzcy Tour de France i całuje go jest "oznaką trwałości seksistowskiego stereotypu, którego już nie chcemy w 2018 roku". Radna dodała, że nie można dłużej akceptować tego, że kobiety wciąż kojarzą się z "rolami wazonów".

Zobacz także

Władze miasta, które proponują zastąpić hostessy młodymi mistrzami i mistrzyniami, złożą w tej sprawie wniosek do zarządzającej "Wielką Pętlą" Amaury Sport Organisation i dyrektora wyścigu Christiana Prudhomme'a oraz francuskiej minister sportu Laury Flessel.

Na początku roku grupa Liberty Media, właściciel Formuły 1, ogłosiła, że rezygnuje z obecności hostess na polach startowych wyścigów Grand Prix. Z kolei organizatorzy Tour de France dali ostatnio do zrozumienia, że utrzymują zwyczaj ich uczestnictwa w ceremoniach protokolarnych.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP/MW