MŚ w kolarstwie torowym: Sajnok mistrzem świata!

Maciej Walasek
03.03.2018 23:37
Szymon Sajnok
fot. Facebook

Szymon Sajnok zdobył złoty medal w kolarskim wieloboju (omnium) w mistrzostwach świata na torze w holenderskim Apeldoorn. 20-letni Polak wyprzedził po zaciętej walce reprezentanta gospodarzy Jana Willema van Schipa i Włocha Simone Consonniego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

O podziale medali decydował ostatni finisz ostatniej, czwartej konkurencji - wyścigu punktowego.

Pochodzący z Kaszub zawodnik rozpoczął od 11. miejsca w scratchu i drugiej lokaty w wyścigu tempo. W sesji wieczornej wygrał wyścig eliminacyjny i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej, z identycznym dorobkiem co Consonni i przewagą sześciu oczek nad van Schipem.

W wyścigu punktowym Polak, Holender i Włoch pilnowali się wzajemnie, a co dziesięć okrążeń zrywali się do walki o punkty. W trudnej sytuacji znalazł się van Schip, który zaliczył upadek, wpadając na Meksykanina Ignacio Prado. Powrócił na tor, gorąco oklaskiwany przez publiczność, ale wywrotka kosztowała go nie tylko siniaki, lecz i stratę jednego punktowanego finiszu. Sajnok próbował zdobyć premię 20 punktów za zdublowanie rywali, atakując razem z broniącym tytułu Francuzem Benjaminem Thomasem. Akcja zapowiadała się obiecująco, jednak nie była skuteczna.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Przed ostatnim, podwójnie punktowanym finiszem trzech zawodników miało szansę na złoto: Sajnok miał na koncie tyle samo oczek co van Schip i o trzy więcej od Consonniego. Polak swobodnie przesunął się na czoło grupy, mając przed sobą tylko niezagrażających mu rywali z Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Minął kreskę na trzeciej pozycji i zdobył cztery punkty, stawiając kropkę nad i, a Holender i Włoch nie mieli już sił na ostatni finisz.

- Po eliminacyjnym położył się, wziął różaniec w ręce i zrobił to, co do niego należało! Amen! Brawo Szymon Sajnok! - napisał na Twitterze jego kolega z reprezentacji Wojciech Pszczolarski.

Sajnok jest absolwentem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy, gdzie szkolił się u wieloletniego trenera kadry szosowej juniorów Waldemara Cebuli. Od tego sezonu reprezentuje barwy grupy zawodowej CCC Sprandi Polkowice. Jak mówi o sobie, jest "Kaszubem z krwi i kości".

RadioZET.pl/PAP/MW