Szymon Marciniak - kim jest polski sędzia? [żona, zarobki, mecze]

Weronika Domoradzka
14.08.2018 10:12
Szymon Marciniak - kim jest polski sędzia? [żona, zarobki, mecze]

Szymon Marciniak będzie sędzią na mundialu 2018 i tym samym będzie to pierwszy polski sędzia na mistrzostwach świata w piłce nożnej od 20 lat. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdzamy, kim jest Szymon Marciniak - mecze, żona, wzrost, zarobki.

Szymon Marciniak: żona, zarobki, mecze, wzrost - kim jest polski sędzia na mundialu 2018? Odpowiadamy na jedne z najczęściej pojawiających się pytań i sprawdzamy najważniejsze informacje na temat Szymona Marciniaka. 

Szymon Marciniak - żona, zarobki, wzrost

Po opublikowaniu informacji na temat pierwszego polskiego sędziego, który poprowadzi mecz podczas mistrzostw świata w piłce nożnej 2018, wiele osób zaczęło zastanawiać się, kim jest Szymon Marciniak. Urodził się 7 stycznia 1981 roku w Płocku. W tym roku skończył 37 lat. Jest to polski sędzia piłkarski (Mazowiecki ZPN), od 2008 roku sędzia ekstraklasy, a od 20 lipca 2015 także sędzia klasy UEFA Elite. Obecnie jest najbardziej cenionym polskim arbitrem piłkarskim. Ma on około 180 cm wzrostu i wykształcenie wyższe - kierunek pedagogika na Wyższej Szkole Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi. Żona Szymona Marciniaka to Magdalena. Para ma dwójkę dzieci, sześcioletnią Natalię i piętnastoletniego Bartosza.

» Marcin Kamiński - kim jest piłkarz, który może zastąpić Glika? «

Szymon Marciniak: kim jest polski sędzia na mundialu 2018? [MECZE]

Szymon Marciniak, jako sędzia międzynarodowy, zadebiutował 30 marca 2011 roku, prowadząc mecz rundy elitarnej Mistrzostw Europy U-17 Francja-Białoruś. Kilka miesięcy później zadebiutował w Liga Europy UEFA, sędziując mecz kwalifikacji Aalesunds FK – Ferencvárosi TC. Z kolei 24 lipca 2012 roku zadebiutował w Lidze Mistrzów, sędziując mecz kwalifikacji FK Ventspils – Molde FK, a 11 września w rozgrywkach FIFA, prowadząc mecz eliminacji Mistrzostw Świata w Brazylii 2014 Portugalia-Azerbejdżan. 

Szymon Marciniak został sędzią głównym w wybranych meczach Mistrzostw Europy u-21 w piłce nożnej 2015, prowadząc podczas turnieju następujące spotkania: Czechy-Dania, Portugalia-Włochy, Portugalia-Szwecja. Prowadził także trzy spotkania jako sędzia główny w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej 2016 (Hiszpania-Czechy, Islandia-Austria, Niemcy-Słowacja). Marciniak został mianowany także sędzią technicznym meczu Superpucharu Europy, który rozegrany został 9 sierpnia w Trondheim pomiędzy Realem Madryt a Sevillą

Szymon Marciniak będzie także sędzią na mundialu 2018 i tym samym będzie to pierwszy polski sędzia na mistrzostwach świata w piłce nożnej od 20 lat. Wiele osób szuka informacji na temat zarobków Szymona Marciniaka. Jak czytamy na sport.pl, to ile można zarobić na mundialu, zależy przede wszystkim od rangi, doświadczenia oraz tego, czy dany arbiter będzie pracował na boisku czy przy systemie VAR. Rozjemcy z topu, którzy mają rangę Elite Panel, za sam udział w turnieju otrzymają 70 tysięcy dolarów plus dodatkowe 3 tysiące dolarów za każde prowadzone przez siebie spotkanie. Taką rangę ma 16 sędziów obecnych na mundialu, w tym Szymon Marciniak.

To również może cię zainteresować:

» Mundial 2018: grupy «

» Mundial 2018: terminarz «

» Otwarcie mundialu 2018: transmisja online i w TV. Gdzie oglądać ceremonię? «

RadioZET.pl/JW