Zamknij

Szokujące doniesienia. Rosyjska gwiazda będzie reprezentować Polskę

24.05.2022 11:28
Alina Kaszlinska
fot. YouTube/screen

Czołowa szachistka świata arcymistrzyni Alina Kaszlinska będzie od dziś występować w reprezentacji Polski - poinformował w poniedziałek szef wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego Michał Bartel. Do tej pory Kaszlinska reprezentowała barwy... Rosji.

Czołowa szachistka świata arcymistrzyni Alina Kaszlinska, reprezentująca w ostatnich latach Rosję, będzie startować w barwach Polski. - Dziś otrzymaliśmy zgodę Międzynarodowej Federacji Szachowej na złożony przez nas wniosek - poinformował Polską Agencję Prasową szef wyszkolenia PZSzach Michał Bartel.

- Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że Kaszlinska nie chce już być reprezentantką tego kraju. Przyjęliśmy jej wniosek z radością, bo to zawodniczka światowej klasy, mieszkająca od kilku lat w Polsce, niemająca żadnych problemów z porozumiewaniem się w naszym języku i bardzo sympatyczna - dodał Bartel.

Alina Kaszlinska będzie reprezentować Polskę

Urodzona w Moskwie 28-letnia Kaszlinska to czołowa zawodniczka świata, od 2009 roku posiadająca tytuł żeńskiej arcymistrzyni (była wówczas najmłodszą szachistką z tym tytułem w Europie), a od 2014 - męskiego arcymistrza. W majowym notowaniu FIDE z najwyższym w karierze rankingiem 2498 zajmuje 12. miejsce wśród kobiet - czwarte spośród szachistek z Rosji, a najwyższe z Polek (43. jest Jolanta Zawadzka - 2409).

Swój pierwszy sukces na arenie międzynarodowej osiągnęła w 2003 roku, zdobywając wicemistrzostwo Europy juniorek do lat 10. W 2019 roku w Antalyi została mistrzynią Starego Kontynentu, a cztery lata wcześniej w Chakvie zdobyła brązowy medal.

Prywatnie Kaszlinska jest żoną czołowego polskiego arcymistrza Radosława Wojtaszka. - Od siedmiu lat jesteśmy małżeństwem, mieszkamy w Warszawie. Żona ma polski paszport i obywatelstwo, mówi biegle po polsku. W gronie znajomych śmiejemy się, że ona już jest "nasza". Nie odbieramy jej zupełnie jako cudzoziemki. Od początku wypowiadała się bardzo mocno przeciwko agresji Rosji - mówił przed tygodniem Wojtaszek w wywiadzie dla PAP.

RadioZET.pl/PAP