Zamknij

Świat wyścigów pogrążony w żałobie. Legendarny zawodnik zmarł na nowotwór

30.12.2021 23:18
Earl Hayden
fot. Twitter/Moto GP

Smutne wieści dotarły do nas z USA. Earl Hayden, legendarny motocyklista, znany przede wszystkim z promowania wyścigów, za co został wpisany do Galerii Sław Motorsportu, zmarł po 11 latach walki z nowotworem. Miał 74 lata.

Earl Hayden zmarł w minioną środę. Legenda wyścigów motocyklowych od 2010 roku zmagała się z nowotworem gardła. Początkowo Amerykanin wygrał walkę z chorobą, jednak ta w ostatnim czasie powróciła - poinformowały miejscowe media. Jego śmierć pogrążyła środowisko motorsportowe w żałobie. Kondolencje rodzinie Haydenów złożyli już m.in. MotoGP i American Flat Track.

Przygoda Haydena z motocyklami rozpoczęła się już w latach najmłodszych, gdy na kupionym od sąsiada jednośladzie jeździł do szkoły. Z biegiem lat zaczął podchodzić do swojej największej pasji coraz poważniej i brać udział w zawodach enduro, czy flat tracku.

Świat wyścigów pogrążony w żałobie. Earl Hayden zmarł na nowotwór

Sam zdobył niewiele - kilka pucharów na tzw. krajowym podwórku - ale nazwisko Haydenów zyskało rozgłos przede wszystkim za sprawą jego synów. Nicky Hayden, Tommy i Roger kontynuowali rodzinną tradycję zapoczątkowaną przez Earla, co w przypadku Nicky'ego zakończyło się zdobyciem tytułu mistrza świata MotoGP w 2006 roku. Do sukcesów swoich synów Hayden przyczynił się ogromnie, przeznaczając na ich rozwój większość swoich pieniędzy. Zbudował im nawet na ranczu mały tor do jazdy na flat tracku, na którym zaczęli się ścigać jeszcze jako kilkuletnie dzieci.

Niestety, wspomnianemu Nicky'emu przyszło pożegnać się ze światem szybciej niż jego ojcu. W 2017 roku mistrz MotoGP zmarł w następstwie wypadku, do którego doszło w pobliżu włoskiego Rimini. Został potrącony przez samochód w czasie rowerowej przejażdżki po okolicy.

Za zasługi dla promocji wyścigów motocyklowych Earl Hayden został wpisany w 2015 roku do Galerii Sław Motorsportu. Wcześniej wydał też książkę pt. "The First Family of Racing", w której opisał swoją miłość do motocykli, rodziny i znaczenia wiary w jego życiu.

RadioZET.pl/WP Sportowe Fakty