Prezydent do olimpijczyków: moim obowiązkiem jest wam podziękować

Andreas Nicolaides
08.01.2018 19:38
Prezydent do olimpijczyków: moim obowiązkiem jest wam podziękować
fot. PAP/EPA

- Moim obowiązkiem jako prezydenta jest tu być i środowisku polskich sportowców powiedzieć: dziękuję – powiedział Andrzej Duda na noworocznym spotkaniu Rodziny Olimpijskiej w Warszawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Ja mam takie poczucie, że poza wielkim zaszczytem i wielką przyjemnością, z jaką jestem za każdym razem obecny na spotkaniu dorocznym rodziny olimpijskiej, moim obowiązkiem jako prezydenta jest tu być i środowisku polskich sportowców powiedzieć: dziękuję. I że jestem także do dyspozycji, do pomocy, do wsparcia, wszędzie tam, gdzie państwo uznacie, że to jest potrzebne - podkreślił prezydent.

- Niezależnie od tego, czy Mazurek Dąbrowskiego w 2017 roku był grany, czy nie, bo się nie udało zwyciężyć. Ale za ten wysiłek i za te wszystkie niezwykłe chwile radości, które państwo nam przynieśliście, chciałem z całego serca jako prezydent podziękować. Za ten morderczy trening, który jest państwa codziennością - dodał.

Prezydent uważa, że był to dobry rok dla polskiego sportu. Jako sukcesy wymienił m.in. awans piłkarzy na mundial w Rosji i ich wysoką pozycję w rankingu FIFA, a także triumf Kamila Stocha w 65. Turnieju Czterech Skoczni.

Spotkanie otworzył Andrzej Kraśnicki. Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego zwrócił uwagę, że narodową specjalnością staje się organizacja wielkich sportowych imprez.

- W ubiegłym roku były to przede wszystkim igrzyska sportów nieolimpijskich World Games we Wrocławiu. To była wspaniała promocja Polski - ocenił.

Zdaniem ministra sportu i turystyki Witolda Bańki początek roku to odpowiedni czas na refleksję.

- To dobry moment, żebyśmy jako ludzie sportu zadali sobie wewnętrzne pytanie o misyjność sportu, o naszą rolę i co chcemy osiągnąć poprzez obecność w sporcie. Sport to piękna idea olimpijska, wychowawca dzieci i młodzieży. Działacz sportowy to ten, który służy. To ten, którego zadaniem jest dbałość o to, aby sportowiec i trener mieli komfort przygotowań. I pytanie – jak my ludzie sportu rozumiemy swoją rolę w obrębie tej działalności? Czy służymy, budujemy, czy burzymy? Czy wzmacniamy, czy osłabiamy? Czy wychowujemy, czy deprawujemy? - zachęcał do zadumy szef resortu.

Bańka ma poczucie, że przez ostatnie dwa lata wiele zostało osiągnięte. Jako przykłady podał zmiany legislacyjne dotyczące organizacji sportu, a także powołanie Polskiej Agencji Antydopingowej.

Już 9 lutego rozpoczną się zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu. Kraśnicki przyznał, że polskim sportowcom powtórzyć dorobek z 2014 roku będzie niezwykle trudno. W Soczi biało-czerwoni zdobyli sześć medali, w tym cztery złote. Prezydent Duda podkreślił natomiast, że bez względu na wynik będzie dumny z postawy zawodników.

- Czekamy na sukcesy, trzymamy kciuki. Miejmy nadzieję, że się uda, ale najważniejsze dla mnie jest to, aby polski sportowiec zawsze szedł z podniesioną głową. Nawet wtedy, jeżeli nie udało się zwyciężyć czy zdobyć jakiegokolwiek medalu. Proszę mi wierzyć, że i tak jesteśmy dumni z każdego państwa występu i jesteśmy za niego ogromnie wdzięczni - powiedział.

Przy okazji spotkania podziękowano prezesom 13 związków sportowych, których sportowcy odnieśli największe sukcesy. Wręczono także coroczne Honorowe Nagrody Sportowe PKOl im. Piotra Nurowskiego. Za najlepsze w 2017 roku uznano złote medalistki mistrzostw świata w żeglarskiej klasie 470 Agnieszkę Skrzypulec oraz Irminę Mrózek-Gliszczyńską. Szkoleniowcem roku wybrano ich trenera Zdzisława Staniula. Nagrodę otrzymała także reprezentacja w piłce nożnej.

Noworoczna gala to coroczne spotkanie rodziny olimpijskiej. W Warszawie spotykają się byli i obecni sportowcy, a także działacze, lekarze, sponsorzy.

RadioZET.pl/PAP/AN