Zamknij

Śpiewał na wiecu Putina i paradował z literą "Z". Teraz został ukarany

22.04.2022 11:55
Jewgienij Ryłow
fot. Twitter/nexta_tv

Dwukrotny mistrz olimpijski i wielokrotny medalista mistrzostw świata w pływaniu Rosjanin Jewgienij Ryłow został zdyskwalifikowany na dziewięć miesięcy po udziale w wiecu poparcia dla Władimira Putina na stadionie Łużniki. Wiec propagandowy, mający być wyrazem poparcia dla inwazji na Ukrainę, odbył się 18 marca, a pięć dni później Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) wszczęła w tej sprawie postępowanie.

FINA wydała w czwartek jedynie krótki komunikat, w którym "przyjęła do wiadomości" decyzję panelu dyscyplinarnego o dyskwalifikacji Ryłowa. To pierwsze orzeczenie nie zostało dotychczas podane do publicznej wiadomości. Podwójny mistrz olimpijski z Tokio raczej nie ucierpi z tego powodu bardziej niż jego rodacy oraz pływacy z Białorusi, których FINA wykluczyła ze wszystkich zawodów międzynarodowych do końca 2022 roku.

Jewgienij Ryłow ukarany przez FINA za udział w wiecu Putina

W marcowym wiecu Putina wzięło udział kilkoro innych czołowych rosyjskich sportowców, w tym medalistów olimpijskich. Oprócz Ryłowa byli łyżwiarze figurowi Wiktoria Sinicyna, Nikita Kacałapow, Jewgienia Tarasowa i Władimir Morozow, biegacz narciarski Aleksander Bolszunow oraz gimnastyczki - bliźniaczki Dina i Arina Aweriny.

Większość zawodników, w tym Ryłow, została sfotografowana w kurtkach z literą „Z” na piersi. Litery tej nie ma w rosyjskim alfabecie, ale stała się symbolem wsparcia dla wojsk rosyjskich po tym, jak została użyta jako znacznik na pojazdach opancerzonych operujących na Ukrainie. Dodajmy, że z tego powodu z Ryłowem kontrakt sponsorski zerwała m.in. produkująca stroje pływackie firma Speedo.

RadioZET.pl/PAP