Zamknij

Dramat reprezentanta Norwegii. Był reanimowany na autostradzie

14.08.2019
Aktualizacja: 14.08.2019 19:07
Fossli
fot. Lehtikuva/EAST NEWS

Sondre Fossli, reprezentant Norwegii w biegach narciarskich, był reanimowany na autostradzie po zatrzymaniu się pracy serca. Partnerka biegacza wyciągnęła go z auta i rozpoczęła masaż serca na jezdni. Pomógł jej przejeżdżający przypadkowy rowerzysta.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Sondre Fossli, siedząc za kierownicą samochodu, nagle poczuł się źle i zemdlał. Po zatrzymaniu samochodu partnerka biegacza wyciągnęła go z auta na jezdnię i rozpoczęła masaż serca. Pomógł jej przejeżdżający przypadkowy rowerzysta, który miał wyszkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy. Reanimację przejęli ratownicy karetki, która przyjechała po kilku minutach.

Dramat norweskiego biegacza. Reanimowano go na autostradzie

Do wydarzenia doszło w poniedziałek, lecz szczegóły nadeszły dopiero w środę i - zdaniem mediów - wprowadziły panikę do środowiska biegów narciarskich i innych sportów wytrzymałościowych.

W mediach natychmiast przypomniano śmierć norweskiego mistrza świata i Europy, pływaka Alexandra Dalena Oeana, który w kwietniu 2012 roku zemdlał pod prysznicem po grze w golfa i zmarł z powodu zatrzymania akcji serca oraz ubiegłoroczny zgon biegaczki narciarskiej Idy Eide z tego samego powodu podczas biegu terenowego.

Przypomniano problemy z sercem biegaczek narciarskich Marit Bjoergen i Szwedki Charlotte Kalli, biathlonisty Ole Einara Bjoerndalena oraz norweskiego trenera FC Kopenhaga Stale Solbakkena, który w 2001 roku, jeszcze jako piłkarz, zemdlał na boisku. Jego życie uratował defibrylator, którym dysponował obecny na miejscu lekarz.

Jeden z lekarzy reprezentacji Norwegii w biegach narciarskich Ola Roensen wyjaśnił na antenie telewizji NRK, że stan zdrowia 26-letniego Norwega, tak jak i innych członków drużyny narodowej, jest regularnie badany.

- Testy i analizy są przeprowadzane regularnie w centrum sportu wyczynowego w Oslo. W przypadku Fossliego nie wykryto nigdy żadnych, nawet najmniejszych nieprawidłowości - powiedział.

Trener reprezentacji Arild Monsen nie ukrywał, że jest w szoku, ponieważ sytuacja wydarzyła się nagle, podczas zwykłej, spokojnej jazdy samochodem, a nie w trakcie zawodów czy treningu: - Sondre świetnie się czuł, uczestniczył w letnich zajęciach i był regularnie badany. Nie wiem co o tym sadzić, ale sytuacja jest alarmująca.

Sondre Fossli reanimowany na autostradzie. Dramat norweskiego biegacza

Ordynator oddziału kardiologicznego szpitala uniwersyteckiego w Oslo, gdzie przewieziono biegacza, Geir Oeysten Andersen wyjaśnił na antenie NRK, że zatrzymanie pracy serca w miejscach publicznych lub w domu daje tylko 15 procent szansy przeżycia ponieważ zanim przyjedzie karetka zwykle jest już za późno: - Fossli miał ogromne szczęcie, że jego partnerka i rowerzysta mieli umiejętności niesienia pierwszej pomocy i reanimacji.

RadioZET.pl/PAP