Zamknij

Smutna wiadomość. Nie żyje pierwszy polski mistrz olimpijski w szermierce

31.03.2022 12:57

Przykre wiadomości dochodzą do nas z Włoch. Pierwszy polski mistrz olimpijski w szermierce Egon Franke zmarł w wieku 86 lat. O śmierci jednego z najwybitniejszych szermierzy poinformował Polski Komitet Olimpijski.

Egon Franke
fot. Twitter screen/PKOI

W wieku 86 lat zmarł jeden z najlepszych polskich szermierzy Egon Franke. Jak poinformował Polski Związek Szermierczy, Franke zmagał się z ciężką chorobą. Urodzony w Gliwicach szermierz święcił największe triumfy na Igrzyska Olimpijski w Tokio, gdzie został pierwszym polskim mistrzem olimpijskim w szermierce, pokonując w finale wybitnego francuskiego florecistę Jeana-Claude’a Magnana.

W dorobku miał również osiem medali mistrzostw świata: złoty w turnieju drużynowym szablistów (1962), dwa srebrne we florecie drużynowym (1963 i 65) oraz pięć brązowych wywalczonych indywidualnie (1963) oraz w drużynie (1961, 92, 66, 67). Kilka razy stawał także na podium Mistrzostw Polski.

Nie żyje Egon Franke

W latach 70. Franke wyjechał na stałe do Włoch razem ze swoją drugą żoną Elżbietą Cymerman-Franke, która także była florecistką i olimpijką. Po zakończeniu kariery nie porzucił wcale szermierki. Pod jego bacznym okiem szkoliło się wielu zawodników tej dyscypliny, którzy potem z powodzeniem zdobywali medale na dużych imprezach.

Pomimo swojego stałego pobytu na Półwyspie Apenińskim olimpijczyk chętnie odwiedzał rodzinne Gliwice, skąd pochodził i gdzie miał znajomych.

RadioZET.pl/PKOI/Polski Związek Szermierczy