Śmierć Bjorga Lambrechta: Kolarze widzieli upadek Belga. Wstrząsająca relacja zawodników

Maciej Walasek
06.08.2019 09:20
kolarze na Tour de Pologne
fot. PAP/EPA

Bjorg Lambrecht zmarł w wyniku odniesionych obrażeń na trzecim etapie Tour de Pologne. Po zawodach okazało się, że kilku kolarzy widziało upadek Belga.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Bjorg Lambrecht uległ strasznemu wypadkowi podczas trzeciego etapu Tour de Pologne. 22-latek stracił równowagę i uderzył w betonowy przepust. Na miejscu natychmiast podjęto reanimację. Kiedy przywrócono akcję serca, Belg został przetransportowany karetką do rybnickiego szpitala, gdzie zmarł na stole operacyjnym.

Policja poinformowała już o rozpoczęciu śledztwa w tej sprawie. Na tę chwilę nie wiadomo, co było prawdziwą przyczyną wypadku. Przypomnijmy, że 22-latek upadł na prostym odcinku drogi, wpadł do fosy i uderzył w feralny przepust. Wszyscy od razu zaczęli zastanawiać się, czy trasa Tour de Pologne była właściwie zabezpieczona i czy organizator zapewnił wszystkie środki, aby zapobiec takim sytuacjom.

Lekarz TdP zabrał głos ws. śmierci Lambrechta. Kolarz doznał potwornych obrażeń

Niemniej jednak na wielkich kolarskich imprezach nigdy nie da zabezpieczyć się wszystkich elementów, które mogą zagrozić zawodnikom. Warto przypomnieć sytuację z 2015 roku podczas Tour de France. Wówczas na jednym z etapów doszło do ogromnej kraksy w peletonie, a kilku kolarzy wpadło na latarnię. Wskutek tego ówczesny lider złamał dwa kręgi w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i musiał wycofać się z dalszej rywalizacji.

Śmierć Bjorga Lambrechta: Kolarze widzieli upadek Belga

Wypadek Bjorga Lambrechta był nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności. Po upadku wylądował w fosie i uderzył w betonowy przepust. Dodatkowo zdarzenie miało miejsce na prostej drodze, gdzie trudno przewidzieć taki rozwój sytuacji. Kolarze, którzy widzieli wypadek 22-latka, byli przekonani, że za chwilę z powrotem wsiądzie na rower i dogoni peleton.

Przepust: Miejsce, w które uderzył Bjorg Lambrecht. Są już pierwsze znicze [FOTO]

Podczas wyścigów kolarskich (w tym oczywiście w Tour de Pologne) zawodnicy przed startem na poszczególnych etapach są informowani o ewentualnych trudnościach. Oprócz tego na trasie przed przeszkodami stoi osoba z żółtą chorągiewką, wskazująca właściwą drogę. Poza tym na trasie znajdują się żółte tablice informacyjne. Ponadto sami kolarze przekazują wiadomość, widząc nieoznakowane trudności, dzięki czemu zmniejszają ryzyko upadku.

RadioZET.pl/sport.pl/MW