Zamknij

Siłownie i baseny zostaną otwarte? Decyzja zapadnie dopiero w piątek

22.10.2020 11:42
Siłownie i baseny pozostaną zamknięte
fot. Jakub Kaminski/East News

Siłownie, baseny, aquaparki i centra fitness pozostają zamknięte od 17 października, a kolejny lockdown sprawił, że wielu przedsiębiorców stanęło w obliczu bankructwa. W czwartek rząd ma podjąć decyzję, czy ugiąć się pod ultimatum stawianym przez branżę, czy utrzymać ten stan. Niewykluczone, że na razie skończy się rozwiązaniem kompromisowym.

- Rząd ma czas do soboty 24 października, by na nowo otworzyć branżę. To realny termin - mówił w rozmowie z Radiem ZET prezes Polskiej Federacji Fitness Tomasz Napiórkowski. - Jeśli nie poznamy daty otwarcia siłowni w tym tygodniu lub rząd zaplanuje ich otwarcie po 24 października, to wówczas będziemy musieli podjąć zdecydowane kroki. Na decyzję czeka 3 miliony użytkowników, 150 tysięcy pracowników i 4 tysiące przedsiębiorców - dodał.

Na początku tygodnia odbyło się spotkanie przedstawicieli branży fitness z szefem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosławem Gowinem i wiceminister Olgą Semeniuk. Politycy zapewnili, że zrobią wszystko, by pomóc przedsiębiorcom działającym w tych sektorach gospodarki. Jednocześnie rzecznik rządu Piotr Mueller na konferencji prasowej zasugerował, że na razie nie powinniśmy liczyć na rychłe otwarcie siłowni i basenów.

Siłownie i baseny - co dalej? W czwartek decyzja rządu

W czwartek rząd ma przedstawić kolejne obostrzenia wynikające z rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia tego dnia poinformowało o ponad 12 tysiącach nowych przypadków i śmierci 168 osób, z których aż 31 nie miało chorób współistniejących. Tak źle nie było od początku pandemii. Z tego względu nie należy spodziewać się luzowania restrykcji, a raczej ich zaostrzania.

Co z siłowniami i basenami? Na otwarcie nie ma szans, nawet w zwiększonym rygorze sanitarnym i uwzględniając pomysły przedstawione przez przedstawicieli branży. Nie pomoże ani zwiększenie dystansu, ani limity osób mogących przebywać jednocześnie w tych miejscach, ani nawet naukowo udowodnienie tezy, iż aktywność fizyczna wpływa na budowanie odporności.

Niewykluczone, że rząd zaproponuje branży fitness pomoc finansową, z której przy okazji pierwszych tarcz antykryzysowych wielu przedsiębiorców nie mogło skorzystać. - Gdybyśmy wiosną jako cała branża faktycznie mogli skorzystać z tarcz antykryzysowych, to otrzymalibyśmy od rządu nawet miliard złotych. Ostatecznie cała branża otrzymała w ramach tarcz i subwencji około 200 milionów złotych - mówił Napiórkowski.

Branża fitness zrealizuje ultimatum? Co to oznacza?

Drugiego lockdownu branża może nie wytrzymać i wsparcie finansowe jest niezbędne, by ludzie nie potracili swoich biznesów i pracy. Niestety, jak wynika ze słów wiceminister Olgi Semeniuk, w czwartek najpewniej nie zapadną jeszcze żadne konkretne decyzje. - Trwają prace wyliczeniowe. Ostateczne rozwiązania chcielibyśmy przedłożyć na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego na początku przyszłego tygodnia - mówiła.

Reasumując, siłownie, aquaparki, baseny i centra fitness pozostaną zamknięte, ale przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie finansowe. Tyle tylko, że pomoc nie musi nadejść na tyle szybko, by powstrzymać branżę przed realizacją ultimatum, które mija 24 października. Co to oznacza? Federacja Pracodawców Fitness nie zdradza zbyt wielu szczegółów, ograniczyła się na razie do wydania komunikatu i czeka na to, co stanie się w czwartek.

"My ze swojej strony będziemy podejmować wszelkie działania na drodze formalno-prawnej, komunikacyjnej i presji społecznej, aby zmienić te krzywdzące dla nas zapisy albo przynajmniej wywalczyć adekwatne rekompensaty finansowe, które pomogą nam przetrwać do ponownego otwarcia naszych obiektów" - czytamy.

Prognozy nie są optymistyczne. Według nieoficjalnych informacji, w czwartek premier Mateusz Morawiecki ogłosi, że cały kraj będzie czerwoną strefą.

AKTUALIZACJA.

Zapowiada na czwartek konferencja premiera Mateusza Morawieckiego ws. nowych obostrzeń nie odbędzie się. Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że premier spotka się z dziennikarzami w piątek o godz. 11.

RadioZET.pl