Zamknij

Tragedia w cieniu zdobycia K2. Śmiertelny wypadek hiszpańskiego himalaisty

16.01.2021 20:09
Sergi Mingote
fot. PAP/EPA

Sergi Mingote nie żyje. Hiszpański himalaista zginął podczas zejścia z obozu I do bazy wysuniętej na K2 (8611 m). Niemal w tym samym czasie grupa 10 nepalskich wspinaczy jako pierwsza w historii weszła zimą na szczyt K2.

  • Sergi Mingote zginął podczas zejścia z obozu I do bazy wysuniętej na K2 (8611 m n.p.m.)
  • O śmierci hiszpańskiego himalaisty poinformował członek ekspedycji Seven Summit Trek, której Mingote był kierownikiem sportowym, Nepalczyk Chhang Dawa Sherpa
  • Chhang Dawa dodał, że w akcji ratowniczej brało udział czterech wspinaczy, w tym dwóch Polaków, jednak nie udało się im ocalić Hiszpana

Sergi Mingote, hiszpański himalaista i kierownik sportowy komercyjnej wyprawy Seven Summit Treks, której uczestniczką jest Magdalena Gorzkowska, zginął podczas zejścia z obozu I do bazy wysuniętej na K2 (8611 m). Niemalże w tym samym czasie na szczycie stanęło 10 Nepalczyków.

Informację o wypadku i śmierci 49-letniego wspinacza przekazał na Facebooku Nepalczyk Chhang Dawa Sherpa, będący w składzie ekspedycji Seven Summit Trek.

Sergi Mingote nie żyje. Śmiertelny wypadek w cieniu zdobycia K2

Napisał, że w akcji ratowniczej brali udział m.in. Polacy - Gorzkowska i wspinający się filmowiec Oswald Rodrigo Pererira.

„Niestety straciliśmy Sergio! To najlepszy wspinacz i bardzo dobry nasz przyjaciel. Alex Gavan, Tamara (Lunger - PAP) i dwójka polskich wspinaczy (Gorzkowska i Pereira - PAP) udzielili mu pomocy w ABC (baza wysunięta - PAP). Wysłaliśmy zespół medyczny z bazy, ale nie byliśmy w stanie go uratować. Informację o wypadku zobaczyliśmy śledząc jego pozycję GPS - to był upadek z dużej wysokości. Nie mogliśmy mu niestety pomóc mimo szybkiej akcji. Głębokie wyrazy współczucia” - napisał Chhang Dawa Sherpa.

Niemalże w tym samym czasie, gdy doszło do tragedii grupa 10 Nepalczyków w składzie: Nirmal Purja, Mingma Gyalje Sherpa, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa zdobyła K2 po raz pierwszy w historii o tej porze roku.

Mingote nie brał udziału w ataku szczytowym. Był w trakcie realizacji swojego projektu 14X1000, czyli zdobycia wszystkich ośmiotysięczników w 1000 dni.

RadioZET.pl/PAP