Zamknij

Ryszard Szurkowski: przyczyny śmierci. Na co zmarł kolarz?

01.02.2021 10:02
Ryszard Szurkowski: przyczyny śmierci
fot. PAP/EPA

Ryszard Szurkowski zmarł w poniedziałek rano. Jakie były przyczyny jego śmierci? Na co chorował Ryszard Szurkowski i dlaczego umarł?

  • Ryszard Szurkowski zmarł w poniedziałek (1 lutego) rano. Miał 75 lat
  • Ostatnie dni swojego życia spędził w szpitalu w Radomiu, o czym poinformowała jego żona
  • Był sparaliżowany i walczył o powrót do pełni sprawności, ponadto chorował na nowotwór

Ryszard Szurkowski zmarł w wieku 75 lat w szpitalu w Radomiu - przekazała jego żona, Iwona Arkuszewska-Szurkowska.

O przyczynach śmierci Szurkowskiego wypowiedział się inny wybitny kolarz i jego wieloletni przyjaciel, Czesław Lang. - Wiedzieliśmy, że oprócz tego, że jest sparaliżowany, doszedł jeszcze nowotwór. I Ryszard musiał się poddać. Ale walczył do końca - powiedział, cytowany przez Onet Sport.

Ryszard Szurkowski - wypadek w Kolonii z 2018 roku

Szurkowski został sparaliżowany w wyniku dramatycznego wypadku podczas wyścigu kolarskiego amatorów w Kolonii w 2018 roku. Do zdarzenia doszło 10 czerwca, tuż przed Polakiem upadło dwóch kolarzy. On sam wpadł na nich i przewrócił się prosto na twarz. Miał połamaną szczękę i uszkodzoną czaszkę. Doznał też urazu rdzenia kręgowego i czterokończynowego porażenia.

Jeszcze w Niemczech kolarz przeszedł kilka operacji. Następnie rozpoczął rehabilitację, którą kontynuował w kraju.

Ryszard Szurkowski nie żyje. Tak żegnają go kibice i sportowcy

Przez wiele miesięcy informacja o jego wypadku nie ujrzała światła dziennego. Szurkowski opowiedział historię, dopiero gdy okazało się, że nie jest w stanie sam finansować rehabilitacji i potrzebuje pomocy. Świat sportu stanął na wysokości zadania i bardzo mocno wsparł legendarnego zawodnika

Szurkowski do końca walczył o powrót do pełni zdrowia. 12 stycznia obchodził 75. urodziny. Mówił wtedy, że jego jedynym życzeniem jest "postawienie pierwszego samodzielnego kroku i powrót na rower".