Zamknij

Ryszard Szurkowski sparaliżowany. Dramatyczny wypadek legendarnego kolarza

Andreas Nicolaides
06.11.2018 10:39
Ryszard Szurkowski
fot. ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER

Ryszard Szurkowski uległ poważnemu wypadkowi na trasie kolarskiego wyścigu weteranów w Kolonii. Przeszedł już kilka operacji, jest częściowo sparaliżowany.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Do wypadku doszło 10 czerwca. - Nie jechałem zbyt szybko, pewnie coś ponad 40 km/h, w płaskim, szerokim terenie. Dwóch kolarzy przede mną sczepiło się kołami, ja walnąłem w nich i poleciałem na bruk, a z tyłu najechał na mnie peleton - opisał sytuację Szurkowski w rozmowie z Kamilem Wolnickim dla "Przeglądu Sportowego".

Ryszard Szurkowski - wypadek w Kolonii

Wszystko to działo się na trasie wyścigu weteranów w Kolonii. - Walnąłem twarzą w asfalt. Nic więcej sobie nie zrobiłem, nie miałem żadnych zadrapań na ciele. Ale głowa... Jakby ktoś walnął mnie dechą w czapę. Słyszałem trochę trzasku, zgrzytu, widziałem swój kask przed sobą, bo spadł mi z głowy. O dziwo, nie straciłem przytomności - powiedział.

Szurkowski natychmiast trafił do szpitala. Konsekwencje wypadku, z pozoru niegroźnego, okazały się bardzo poważne. Legendarny kolarz przeszedł dwie operacje kręgosłupa i operację twarzy. - Górna szczęka rozpadła się na trzy części, oczy wisiały w zasadzie na sznurkach, miałem zmiażdżony nos i wyrwaną dolną wargę - przyznał.

Problemy z twarzą to niestety nie wszystko. Ma czterokończynowe porażenie. Mimo że w chwili obecnej przykuty jest do łóżka, widoczna jest poprawa. Jak sam przyznał, jeszcze dwa miesiące temu niczym nie mógł ruszać, teraz porusza już trochę rękami i palcami u stóp.

Leczenie urazu rdzenia kręgowego. Jest nowa metoda

Szurkowski - osiągnięcia. Co wygrał w trakcie kariery?

Ryszard Szurkowski ma 72 lata, jest jednym z najwybitniejszych polskich kolarzy w historii. W swoim dorobku ma trzy złote medale mistrzostw świata, jedno srebrno i dwa srebra igrzysk olimpijskich wywalczone w drużynowej jeździe na czas. Triumfował też w Wyścigu Pokoju.

RadioZET.pl/Przegląd Sportowy/AN