Zamknij

Mistrzyni olimpijska przepłynęła "krwawy staw". Mocny protest przeciwko wojnie

08.04.2022 20:56
Ruta Meliutyte przepłynęła krwawy staw
fot. AP/Associated Press/East News

Ruta Meliutyte, mistrzyni olimpijska z Londynu i wielokrotna złota medalistka mistrzostw świata, wystąpiła z mocnym przekazem wymierzonym przeciwko wojnie w Ukrainie. Litwinka przepłynęła staw położony w pobliżu ambasady Rosji w Wilnie. Wodę zabarwiono na czerwono.

Wojna w Ukrainie trwa od 44 dni, a wojska Władimira Putina każdego dnia mordują ludność cywilną. W piątek ostrzelano dworzec kolejowy w Kramatorsku, na którym ok. 4 tys. osób czekało na ewakuację. Zginęło co najmniej 50 osób, ponad 100 jest rannych, a wielu poszkodowanych ma pourywane kończyny. Wiele miast, w tym Bucza, Borodzianka czy Mariupol, spływają krwią bestialsko zamordowanych niewinnych i pokojowo nastawionych ludzi.

Reszta świata nakłada sankcje na Federacje Rosyjską, a na swój sposób całą sytuację komentują też sportowcy. Z jednym z najmocniejszych przekazów wystąpiła litewska mistrzyni olimpijska z Londynu w pływaniu [miała wtedy 15 lat - red.] Ruta Meliutyte.

Ruta Meliutyte przepłynęła "krwawy staw"

25-latka w mediach społecznościowych opublikowała poruszające nagranie. Multimedalistka mistrzostw świata przepłynęła staw położony w pobliżu ambasady Rosji w Wilnie, którego wodę zabarwiono na kolor czerwony. We wpisie wyjaśniła symbolikę tego przedsięwzięcia.

"Spektakl »Przepływanie« to wezwanie do działania na rzecz narodu ukraińskiego, który stoi w obliczu ludobójstwa popełnionego przez Rosję" - tłumaczyła. "Krwawy staw podkreśla odpowiedzialność Rosji za popełnienie zbrodni wojennych na Ukraińcach. Pływanie symbolizuje potrzebę nieustannego wysiłku w walce" - dodała.

Meliutyte podkreśliła, że nie możemy przyzwyczajać się do przerażających obrazów mordów i bólu. "To nie może stać się normą" - przyznała. Przy okazji uderzyła w Niemcy, które - w jej ocenie - nie robią wystarczająco dużo, by nałożyć sankcje na Rosję.

RadioZET.pl

RadioZET.pl/Instagram