Zamknij

Rosyjski hokeista siłą wcielony do wojska. Kreml: komentarze są nie na miejscu

04.07.2022 16:00

Ivan Fiedotow, reprezentant Rosji w hokeja i mistrz tego kraju z 2022 roku, został zatrzymany i siłą doprowadzony do odbycia służby wojskowej po tym jak miał celowo jej unikać – podały rosyjskie media w poniedziałek. Zawodnik CSKA chciał niebawem opuścić swój kraj, bo podpisał kontakt z klubem NHL – Philadelphią Flyers.

Rosyjski hokeista siłą wcielony do wojska. Kreml: komentarze są nie na miejscu
fot. ANTONIN THUILLIER/AFP/East News

Ivan Fiedotow będzie musiał odbyć roczną służbę wojskową, która w Rosji jest obowiązkowa. Jak podają media, obecnie mało kto chce trafić „pod mundur” z powodu obawy przed trafieniem na front na Ukrainę. 25-letni Fiedotow, który niedawno podpisał z Philadelpią Flyers, był jednym z powołanych, którzy nie chcieli trafić do wojska. Ostatecznie musiał zostać tam doprowadzony siłą.

Bramkarz reprezentacji Rosji w hokeja został zatrzymany w Petersburgu. Władze podejrzewały, że podpisanie kontraktu z klubem NHL było celowe i spowodowała je właśnie chęć ucieczki przed służbą wojskową. Prawnik Fiedotowa przyznał, że jego klient po zatrzymaniu trafił do bazy na Arktyce  w Severomorsku. Fiedotow od razu po tym, jak trafił do bazy, musiał zostać hospitalizowany. „Ivan czuł się źle. Nie mam więcej informacji” – podał prawnik zawodnika.

W sprawie hokeisty specjalny komunikat opublikował też Kreml. - W Rosji służba wojskowa jest obowiązkowa. Wszystkie emocjonalne komentarze są nie na miejscu – powiedział rzecznik Dmitry Peskov.

Fiedotow był bramkarzem reprezentacji Rosji na igrzyska w Pekinie, podczas których zdobył ze swoją drużyną srebrny medal. Od 2021 do 2022 roku grał w CSKA Moskwa.

loader