Zamknij

Rosyjscy sportowcy masowo odwołują się do sądu. Chcą startować w zawodach

07.04.2022 12:55
Rosjanie masowo odwołują się do sądu. Chcą startować w zawodach
fot. NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

Ponad 50 rosyjskich federacji sportowych odwołało się do CAS (Sportowego Sądu Arbitrażowego) w sprawie wykluczenia tamtejszych sportowców z rywalizacji. -To zorganizowana akcja kilkudziesięciu instytucji – potwierdził rosyjski minister Oleg Matytsin.

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) otrzymał odwołanie od decyzji wykluczającej Rosjan z międzynarodowej rywalizacji sportowej. Złożyło je wspólnie ponad 50 federacji, w tym m.in. piłkarska.

Przypomnijmy, że na skutek ataku zbrojnego na Ukrainę Sborna została wykluczona z rozgrywek przez niemal wszystkie duże federacje. FIFA i UEFA wyrzuciła Rosjan z udziału w turniejach międzynarodowych, przez co Sborna nie zagrała w eliminacjach do mistrzostw świata w Katarze, Sankt Petersburg stracił prawa do organizacji finału Ligi Mistrzów, a rosyjskie drużyny, jak np. Spartak Moskwa, nie mogły dalej grać z zagranicznymi rywalami. 

Od momentu, w którym zapadła decyzja o wykluczeniu Rosjan, tamtejsze związki protestują, żądając przywrócenia do rywalizacji. Przykładem jest m.in. Rosyjska Federacja Piłki Siatkowej (RFV), która złożyła dokumenty do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie, żądając 80 milionów dolarów odszkodowania za odwołane mistrzostw świata. Wiadomość potwierdził sekretarz generalny RFV Aleksander Jaremenko. Konsekwencje wojny na Ukrainie dotknęły także przedstawicieli wielu innych sportów.

Rosjanie odwołują się do CAS. Chcą startować w zawodach

Teraz ponad 50 federacji odwołuje się od decyzji CAS. - Te decyzje prawne są efektem współpracy wielu federacji – powiedział rosyjski minister sportu Oleg Matytsin.

Odwołanie można odbierać jako propagandowy gest skierowany przede wszystkim w stronę Rosjan. Kilka federacji protestowało już przeciwko decyzji CAS, ale wszystkie wniosku zostały odrzucone. Nie sposób więc podejrzewać, że ponowne odwołanie przyniesie inny skutek.

RadioZET.pl/PAB