Zamknij

Rosjanin nie wstydzi się udziału w koncercie Putina. Zaakceptował zawieszenie

Paweł Żurek
11.05.2022 11:09
Rosjanin nie wstydzi się udziału w koncercie Putina. Nie odwoła się od zawieszenia
fot. screen/ Лента.ру

Jewgienij Ryłow, dwukrotny mistrz olimpijski z Tokio, który został zawieszony przez Światową Federację Pływacką (FINA) za udział w propagandowym wiecu na Łużnikach w Moskwie nie będzie odwoływał się od tej decyzji. Pływak nie może startować w międzynarodowych zawodach przez najbliższe 9 miesięcy.

Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) zawiesiła dwukrotnego mistrza olimpijskiegow pływaniu na 9 miesięcy za jego udział w koncercie propagandowym w Łużnikach w Moskwie, który został nazwany „Za pokój przeciwko nazizmowi! Dla Rosji! Za prezydenta!”.  Wiec mający być wyrazem poparcia dla inwazji na Ukrainę odbył się 18 marca, a pięć dni później Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) wszczęła w tej sprawie postępowanie.

Ryłow nosił w trakcie imprezy kurtkę z symbolem „Z”. Litery tej nie ma w rosyjskim alfabecie, ale stała się symbolem wsparcia dla wojsk rosyjskich po tym, jak została użyta jako znacznik na pojazdach opancerzonych operujących na Ukrainie.

„Nie będę się odwoływał od tej decyzji. Zawieszenie może potrwać od 9 miesięcy do roku” – powiedział Rylov. Mistrz z Tokio dalej pływa, ale jedynie w rywalizacji w Rosji. Stracił też kontrakt sponsorski ze Speedo, firmą dostarczającą sprzęt pływakom. Przedstawiciele przedsiębiorstwa dodali, że niewypłacona zawodnikowi suma kontraktu zostanie przekazana UNHCR, urzędowi ONZ zajmującemu się uchodźcami.

RadioZET.pl/PAB