Zamknij

Rosja walczy o dopuszczenie sportowców na MŚ. Władze ulegną presji?

Maciej Walasek
02.06.2022 12:41

Rosyjska i Międzynarodowa Federacja Szermiercza mają trzy miesiące na rozwiązanie sporu ws. dopuszczenia rosyjskich sportowców pod neutralną flagą do MŚ w szermierce - poinformował szwajcarski sąd. W Lozannie odbyła się już wstępna rozprawa.

Władimir Putin
fot. ANTHONY WALLACE/AFP/East News

W trakcie rozprawy przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) nie zgodzili się na to, aby rosyjscy szermierzy w międzynarodowych zmaganiach otrzymali neutralny status - dowiedziała się agencja TASS.

Na początku marca władze FIE tymczasowo zawiesiła rosyjskich sportowców w zawodach pod jej auspicjami ze względu na wojnę na Ukrainie. Rosyjska federacja (FFR) na ecyzję odpowiedziała skargą w szwajcarskim sądzie cywilnym.

W środę w Lozannie doszło do wstępnych przesłuchań w tej sprawie. Interesów Rosjan bronił prezydent FFR Ilgar Mammadow. Rosyjska strona zabiega, aby ich sportowcy mieli możliwość występów pod neutralną flagą. Jednak pełniący obowiązki prezydenta FIE Grek Emmanuel Katsiadakis podtrzymał stanowisko ogłoszone trzy miesiące wcześniej przez komitet wykonawczy organizacji.

Rosja walczy o dopuszczenie zawodników na MŚ w szermierce

Sąd dał stronom trzy miesiące na rozwiązanie sytuacji, aby propozycja FFR wobec FIE została uwzględniona.

Rosjanom walczą z czasem a ich prawnicy będę zabiegali o to, aby przyspieszyć proces wydawania decyzji. Mistrzostwa świata rozpoczynają się w Kairze 15 lipca. Egipska stolica po raz drugi w historii będzie gospodarzem szermierczych mistrzostw globu, poprzednio w 1949 roku. Ostatnie MŚ odbyły się w lipcu 2019 roku w Budapeszcie.

loader

RadioZET.pl/PAP