Zamknij

Rosja ma szansę wrócić na sportowe areny. Ta decyzja może wszystko zmienić

17.06.2022 10:53

Rosyjscy sportowcy mogą wrócić do międzynarodowej rywalizacji mimo trwającej wojny w Ukrainie. Na razie dotyczy to tylko bobsleistów i skeletonistów, ale decyzja Trybunału Apelacyjnego federacji może mieć daleko idące konsekwencje. To precedens, który Rosja może wykorzystać.

Rosja może wrócić na sportowe areny
fot. Eibner-Pressefoto/EXPA/Huter via www.imago-images.de/Imago Sport and News/EastNews

Międzynarodowa Federacja Boblsei i Skeletonu (IBSF) w marcu zawiesiła rosyjskich sportowców. To była odpowiedź na wojnę w Ukrainie. Podobnie postąpiło wiele innych federacji, w tym m.in. UEFA i FIFA oraz FIS.

Rosjanie nie dali jednak za wygraną. – Nie zamierzamy się izolować i mam nadzieję, że MKOl i wszystkie międzynarodowe federacje zrozumieją, że bez rosyjskiego sportu prawdziwy rozwój sportu międzynarodowego jest niemożliwy – mówił minister sport tego kraju Oleg Matytsin. Szefowie poszczególnych związków zapowiadali złożenie wniosków i zażaleń do odpowiednich organów. Większość ich uwag była odrzucana, ale pojawił się precedens, z którego rodacy Władimira Putina będą mogli teraz korzystać.

Rosja wygrała przed Trybunałem IBSF

IBSF posiada swój Trybunał Apelacyjny. To tam trafiła skarga Rosjan i to tam podjęto decyzję, by cofnąć zawieszenie sportowców z kraju zbrodniarza. – W piątek nasza federacja otrzymała decyzję Trybunału Apelacyjnego IBSF i na podstawie tego werdyktu decyzja Komitetu Wykonawczego IBSF z dnia 2 marca 2022 r. o tymczasowym zawieszeniu naszej federacji została anulowana – przekazała w rozmowie z państwową agencją TASS szefowa Rosyjskiej Federacji Bobslei (BFR) Elena Anikina. – Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Będziemy rozwijać nasz sport – dodała.

Wygrana sprawa dotarła już do ministra sportu Rosji. – To ważny krok w kierunku przywrócenia naszego sportu w warunkach kolosalnej presji. Sport powinien pozostać poza polityką – przypomniał Matytsin. To może zachęcić inne federacje do podejmowania podobnych działań.

loader

RadioZET.pl/insidethegames.biz/PAP