Zamknij

Robert Kubica z drugim zwycięstwem w ELMS. Fantastyczna jazda Polaka

16.05.2021 16:17
Robert Kubica
fot. IPA/Sipa USA/East News

Robert Kubica, Louis Deletraz i Yifei Ye zwycieżyli w niedzielę na austriackim torze Red Bull Ring wyścigu cyklu European Le Mans Series. Dzięki wygranej ekipa krakowianina objęla prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Robert Kubica triumfował razem z zespołem WRT także w pierwszej rundzie cyklu w kwietniu w Barcelonie. Tym razem na Red Bull Ringu w teamie WRT jako pierwszy jechał Ye. Chińczyk na torze spędził nieco ponad 1,5 godziny, wyścig zaczął z problemami, w pewnym momencie spadł nawet na dziewiątą pozycję. Później jednak systematycznie odrabiał straty i gdy kończył swój przejazd, był drugi, tracąc 10 s do prowadzącego zespołu United Autosport.

Po pit-stopie jego miejsce zajął Kubica. Polak wyjechał na tor na trzeciej pozycji, szybko wyprzedził jednego z rywali i jechał jako drugi. W trakcie przejazdu Kubicy zmieniły się warunki, zaczął padać deszcz, momentami ulewny. Ściana wody i rzeka płynąca po torze spowodowały, że wielu kierowców miał poważne problemy z utrzymaniem samochodu na torze.

W tych warunkach "królem Red Bull Ringu" został Kubica. Polak, który nie kryje, że ludzi jeździć po mokrej nawierzchni, kontrolował rywali, w pewnym momencie zaatakował i wyprowadził zespół na prowadzenie.

Robert Kubica zwycięzcą w wyścigu ELMS na Red Bull Ringu

Na 45 minut przed końcem wyścigu Kubicę w kokpicie zastąpił Deletraz. Szwajcar po pit-stopie wyjechał jako drugi, początkowo miał do prowadzącego zespołu G-Drive Racing prawie 30 s straty. Lider temu WRT na mokrej nawierzchni szybko zdołał je odrobić, na 15 minut przed końcem wyprzedził rywali, objął prowadzenie i jako pierwszy minął linię mety.

- Warunki były dzisiaj bardzo trudne, cieszę się ze zwycięstwa - skomentował Kubica.

European Le Mans Series to wyścigi długodystansowe, w których kierowcy mają do dyspozycji prototypy klasy LMP oraz samochody sportowe klasy GT. Sezon 2021 w ELMS składa się z sześciu rund. Każda trwa cztery godziny.

Trzecia runda cyklu zaplanowana jest na 6 czerwca na francuskim torze Paul Ricard.

Wyniki ELMS Red Bull Ring:

1. WRT (Kubica-Deletraz-Ye/Oreca 07-Gibson) 4h + 1 okr.

2. G-Drive Racing (Aurus 01-Gibson) strata 21,511 s

3. G-Drive Racing (Aurus 01-Gibson) 1.32,227

4. Racing Team Turkey (Oreca 07-Gibson)

5. Ultimate (Oreca 07-Gibson)

6. IDEC Sport (Oreca 07-Gibson) wszyscy 1 okr. straty

RadioZET.pl/PAP