Zamknij

Robert Karaś pobił rekord świata w ultra triathlonie: "Plan wykonany"

21.09.2021 15:37
Robert Karaś pobił rekord świata w ultra triathlonie
fot. Rajmund Nafasalki/Materiały prasowe

Robert Karaś został nowym rekordzistą świata w Ultra Triathlonie na dystansie pięciokrotnego Ironmana (ponad 1000 km). Na zawodach w Meksyku Polak uzyskał czas 67:58:01.

Robert Karaś zawody w meksykańskim Leon rozpoczął 18 września, a zakończył trzy dni później, bijąc poprzedni rekord świata należący do Richarda Junga o 4 godziny i 41 minut. Zawodnicy mieli do pokonania 19 km w pływaniu, 900 km na rowerze oraz 211 km w biegu.

- Przyjechałem do Meksyku z celem pobicia rekordu świata. Plan został wykonany. To była walka z czasem, tutejszymi warunkami klimatycznymi i jak zawsze z samym sobą. Nie miałem zbyt wiele czasu na aklimatyzację w Meksyku, więc tym bardziej cieszę się z osiągniętego wyniku. Przede mną czas na stawianie sobie kolejnych wyzwań sportowych - powiedział sportowiec.

Robert Karaś rekordzistą świata w ultra maratonie

Zawody DecaUltriTri odbywają się od 2014 roku i są jedną z największych tego typu imprez sportowych w Meksyku. Poza wyczerpującym dystansem, zawodnicy z różnych części świata zmagają się tutaj z trudnymi warunkami klimatycznymi i terenowymi. Rywalizacja odbywa się na wysokości blisko 2 000 m n.p.m., co jest kolejnym wyzwaniem dla organizmu, który musi poradzić sobie z obniżonym ciśnieniem parcjalnym tlenu. Sportowcy, którzy tak jak Karaś, na co dzień trenują w warunkach klimatu umiarkowanego, na nizinach, muszą się odpowiednio przygotować i zaadaptować.

To już kolejny duży sukces polskiego ultratriathlonisty. Karaś jest zdobywcą tytułu mistrza świata m.in. w podwójnym Ironmanie w latach 2017 i 2019. W 2018 roku ustanowił rekord świata na dystansie potrójnego Ironmana.

RadioZET.pl/Materiały prasowe