Zamknij

Tragedia na Manaslu. Nie żyje polska himalaistka

Krzysztof Sobczak
28.09.2019 17:03
Rita Bladyko nie żyje
fot. Shutterstock

Rita Bladyko, polska himalaistka, która próbowała zdobyć Manaslu (8156 m n.p.m), nie żyje. O śmierci kobiety poinformowała Magdalena Gorzkowska, której w piątek udało się stanąć na szczycie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

Gorzkowska, była lekkoatletka, członkini sztafety 4x400 m i olimpijska z Londynu, osiągnęła cel w piątek o godz. 6:35. - Na grani szczytowej strasznie wiało, chciałam stamtąd jak najszybciej uciekać - napisała na Facebooku. W drodze powrotnej Polka spotkała swoją rodaczkę, Ritę Bladyko. Niestety jej stan był bardzo zły.

- Ok 500m przed C4 spotkaliśmy Polkę Ritę Bladyko z jej szerpą…Jej stan był bardzo nieciekawy, nie wiedziała kim jest i gdzie jest. Udało mi się namówić ją, że trzeba koniecznie schodzić w dół…Powiedziałam Szerpom żeby związali ją i ciągnęli w dwójkę do C4. Tak też zrobili. Zadzwoniłam do bazy i powiedziałam,że koniecznie trzeba Ritę ściągnąć na dół helikopterem. Szef bazy powiedział, że zaciągną ją do C3 i tam przyleci heli. W C4 dopilnowałam, by dostała tlen z butli, herbatę i ciepły śpiwór. Widziałam, że ludzie się nią zajmują i jest obok kolega z grupy. Zaczęliśmy schodzić do C3. Tam po prostu z Pembą padliśmy i zasnęliśmy…wejście bez tlenu z butli jest bardzo wyczerpujące, więc w końcu mnie dopadło. Słyszałam głos Rity, jej Szerpa podał informację do Bazy, że jest z nią lepiej.  Dziś rano obudziła mnie informacja, że Polka nie żyje… - przekazała Gorzkowska.

Rita Blaydko została znaleziona martwa przed swoim namiotem w pozycji siedzącej. Miała 50 lat.

RadioZET.pl/wspinanie.pl/tatromaniak.pl/Facebook Magdalena Gorzkowska/KS