Rekordzista Polski w pływaniu przyłapany na dopingu

Krzysztof Sobczak
25.06.2019 14:51
Paweł Juraszek na dopingu
fot. Tomasz Jastrzebowski/Foto Olimpik/REPORTER/EastNews

Paweł Juraszek, rekordzista Polski w pływaniu na dystansie 50 m stylem dowolnym, został przyłapany na dopingu. W jego organizmie wykryto pseudoefedrynę, substancję obecną m.in. w lekach na przeziębienie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Badanie próbki A wykonano podczas marcowego Grand Prix Polski w Lublinie. Pływakowi przysługuje odwołanie i prośba o ponowne przeprowadzenie kontroli - pobranie próbki B - ale już teraz zostanie zawieszony i nie pojedzie na rozpoczynające się 12 lipca w Gwangju mistrzostwa świata.

- Szkoda w ogóle gadać. Każdy ma jakieś problemy zdrowotne. Miałem zwykły katar. Jestem na takim poziomie, że nie ma szans, żebym gdziekolwiek cokolwiek przekraczał. A tu się okazało, że o 13 procent przekroczyłem dozwoloną dawkę. Wziąłem 240 mg pseudoefedryny. To dozwolona ilość, ale później okazało się, że jej stężenie było zbyt duże - powiedział Juraszek w rozmowie z "Przeglądem Sportowym".

Polska Agencja Antydopingowa (POLADA) przekazała już pismo w sprawie Juraszka do Polskiego Związku Pływackiego. Zawodnikowi grozi nawet 2-letni dyskwalifikacja.

Paweł Juraszek na dopingu

24-letni Paweł Juraszek od 2017 roku jest rekordzistą Polski na dystansie 50 m stylem dowolnym. W Budapeszcie, podczas mistrzostw świata, popłynął w czasie 21,47 s, co dało mu 5. miejsce.

W tym sezonie był w bardzo dobrej dyspozycji. Minimum na MŚ uzyskał podczas majowych mistrzostw Polski - 21,71 s.

RadioZET.pl/Eurosport.pl/Przegląd Sportowy/KS