Zamknij

Rajdowiec Leszek K. tymczasowo aresztowany. Ciążą na nim poważne zarzuty

09.12.2021 14:26
Rajdowiec Leszek K. tymczasowo aresztowany
fot. Piotr Placzkowski / REPORTER / EastNews

Leszek K., czterokrotny mistrz Polski w rajdach samochodowych, na wniosek prokuratury został tymczasowo aresztowany przez sąd w Krakowie. Mężczyzna usłyszał zarzut działalności w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw podatkowych na znaczną kwotę. Grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności.

Leszek K. cztery razy zdobywał tytuł mistrza Polski w rajdach samochodowych. Najlepszy był w 2002 roku i w latach 2004-2006. Próbował również swoich sił w WRC, jednak bez powodzenia. Teraz popadł w poważny konflikt z prawem, który może go drogo kosztować.

W środę 55-latek wraz z pięcioma innymi osobami został zatrzymany przez krakowskich funkcjonariuszy i usłyszał zarzuty uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej w latach 2015-2016. Wszyscy mieli się zajmować obniżeniem stawki VAT przy sprowadzaniu luksusowych aut z zagranicy. Skarb Państwa miał stracić na tym procederze ponad 3 miliony złotych. Grozi za to do 15 lat pozbawienia wolności.

Leszek K. trafi do aresztu

- Temu celowi służyły fikcyjne, nieprowadzące faktycznej działalności podmioty gospodarcze, zarejestrowane zarówno poza granicami Polski, jak też podmioty zarejestrowane w Polsce, które nie dokumentowały w sposób rzetelny prowadzonych transakcji zakupu i dalszej sprzedaży. Byli wystawcami "pustych" faktur VAT - opisywał rzecznik krakowskiej prokuratury, Janusz Hnatko.

W związku z zagrożeniem wieloletnią karą i obawami o mataczenie Prokuratura Okręgowa w Krakowie wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie wszystkich zatrzymanych. W czwartek poinformowano, że Leszek K. i pozostali członkowie grupy najbliższe trzy miesiące spędzą za kratami.

Na ten moment nie wiadomo, czy zatrzymani przyznali się do winy.

RadioZET.pl/krakow.wyborcza.pl