Zamknij

Rajdowe MŚ: Impreza w Australii odwołana przez pożary. Ogień strawił ponad 150 domów

12.11.2019 15:42
Australia
fot. PETER PARKS/AFP/East News

Rajd mistrzostw świata w Australii odwołany z powodu pożarów. Ogień strawił ponad 150 domów w okolicy terenu, na którym miała odbyć się impreza. Zwycięzcą rajdowego mundialu już wcześniej został Ott Tanak.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Rajd Australii, który w najbliższy weekend miał zamknąć rywalizację w samochodowych mistrzostwach świata, został odwołany z powodu pożarów w Nowej Południowej Walii. W tej sytuacji tytuł mistrzowski wśród konstruktorów wywalczył po raz pierwszy południowokoreański Hyundai.

Rajd MŚ w Australii odwołany przez pożary. Ogień strawił ponad 150 domów

Miano najlepszego kierowcy sezonu już wcześniej zapewnił sobie Ott Tanak z ekipy Toyoty. Estończyk w przyszłym sezonie będzie się ścigać w barwach Hyundaia.

Pierwotnie rajd miał być skrócony z 324 do 94 km, ale ostatecznie organizatorzy podjęli decyzją o odwołaniu imprezy. Z powodu pożarów w Nowej Południowej Walii oraz w Queensland zginęły już trzy osoby, ogień zniszczył ponad 150 domów.

W zagrożony rejon wyjechały we wtorek tysiące strażaków. Australijczycy obawiają się rozszerzenia pożarów, czemu ma sprzyjać wysoka temperatura (do 40 st. C) i spodziewany silny wiatr (60 km/h).

Tanak, który wygrał sześć z 13 rajdów w sezonie, w klasyfikacji generalnej MŚ wyprzedził Thierry'ego Neuville'a (Hyundai). Belg po raz piąty musiał zadowolić się tytułem wicemistrzowskim. Na trzeciej pozycji został sklasyfikowany najlepszy w sześciu poprzednich sezonach Sebastien Ogier (Citroen). Przed nim dziewięciokrotnie triumfował jego rodak Sebastian Loeb, zatem po raz pierwszy od 2003 mistrzem został kierowca w innego kraju niż Francja.

W klasie WRC2 drugą lokatę zajął trzykrotny mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz. Więcej punktów od Polaka uzbierał Francuz Pierre-Louis Loubet.

RadioZET.pl/PAP