Zamknij

Rajd Dakar 2020: Orlen Team w nowym składzie

11.12.2019 13:07
Rajd Dakar 2019 - Orlen Team
fot. materiały prasowe

Z nowymi zawodnikami, na nowej trasie – ORLEN Team już wkrótce wyruszy na kolejny rajd Dakar. W barwach zespołu po raz kolejny pojadą Kuba Przygoński, Adam Tomiczek i Maciej Giemza. Do składu dołączyli utytułowany quadowiec – Kamil Wiśniewski, dla którego będzie to czwarty start w Dakarze oraz jeden z czołowych kierowców cross-country Martin Prokop. Zmagania w Arabii Saudyjskiej rozpoczną się 5 stycznia 2020 r.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku   

7 500 km, w tym 5000 km odcinków specjalnych, 12 etapów, odbywających się na trasie w 75 proc. pokrytej piaskiem – 42. edycja Dakaru będzie wyzwaniem dla zawodników, którzy
już 5 stycznia 2020 r. staną na stracie w Dżeddzie. Po 11 latach w Ameryce Południowej, legendarny rajd przenosi się do Arabii Saudyjskiej, która dla większości stawki będzie nieznanym terenem. Występy w Dakarze są trwale związane z historią ORLEN Teamu – będzie to już 20. start zespołu wspieranego przez PKN ORLEN.

Najbardziej doświadczonym zawodnikiem ORLEN Team na rajdzie Dakar będzie Kuba Przygoński, który ma za sobą już 10 edycji (6 na motocyklu i 4 w klasyfikacji samochodów). W 2019 roku Przygoński osiągnął najwyższe w swojej karierze 4. miejsce. Kierowca ORLEN Team będzie pilotowany przez Timo Gottschalka. Duet pojedzie Mini John Cooper Works Rally.

Kuba Przygoński: Robert Kubica w Rajdzie Dakar? Chętnie mu pomogę

– Przygotowania do Dakaru są na ostatniej prostej. Nasze samochody i inne maszyny wypłynęły już  z Marsylii do Arabii Saudyjskiej, więc mechanicy mogą trochę odpocząć. Samochód jest bardzo dobrze przygotowany, to najnowsza generacja Mini 4x4, co bardzo mnie cieszy. Jedziemy na Dakar  w mocnym składzie i będziemy walczyli o podium. Oczywiście są to bardzo trudne i długie zawody, ale aki mamy cel – podkreśla Kuba Przygoński.

Rajd Dakar 2020: Debiut Arabii Saudyjskiej

 Podczas poprzedniej edycji rajdu Dakar zawodnicy mieli do przejechania ok. 3000 km odcinków specjalnych. W Arabii Saudyjskiej łączna długość oesów będzie większa o ponad 2000 km.

– Nowa lokalizacja jest na pewno wyzwaniem. Amerykę Południową wszyscy dobrze już poznali,  w przypadku Arabii Saudyjskiej zawodnicy nie znają rejonu i nie wiedzą, czego oczekiwać od odcinków. Z tego co wiem pierwsza połowa rajdu będzie się odbywała na pustyni kamienistej, pojawią się też przejazdy przez szczyty na wysokości 2000 m, przy wybrzeżu Morza Czerwonego. Drugi tydzień to jedna wielka piaskownica i wydmy – teren fajny i podobny do Abu Zabi, które dobrze znam. W tym roku mamy prawie dwa razy więcej kilometrów do ścigania się, co będzie dużym wyzwaniem dla sprzętu – dodał Przygoński.

Samochodowy skład ORLEN Team uzupełni dobry znajomy Przygońskiego z rajdów – Martin Prokop. Czeski kierowca, który w przeszłości występował w WRC, należy do czołówki cross-country. Będzie to 5. rajd Dakar Prokopa. Jego najlepszy rezultat to 6. miejsce uzyskane w poprzedniej edycji. 

Rajd Dakar 2020: Nowy kierowca Orlen Teamu

W tegorocznym Dakarze ORLEN Team będzie miał w swoich szeregach przedstawiciela kolejnej kategorii pojazdów – quadów. Kamil Wiśniewski, dwukrotny zdobywca Pucharu Świata w rajdach Baja, w Dakarze startował trzykrotnie, najwyższą pozycję uzyskując w poprzedniej edycji, gdy na mecie był 6.

Adam Tomiczek przed Rajdem Dakar: Równa i spokojna jazda kluczem do sukcesu [WYWIAD] 

Wymagających zawodów spodziewają się także motocykliści ORLEN Team (obaj Husqvarna 450 RALLY). Adam Tomiczek poprzedni rajd Dakar zakończył na bardzo wysokim 16. miejscu.

– Wielkimi krokami zbliża się największy rajd w sezonie. Organizatorzy zapowiadają bardzo długie i wymagające odcinki. Dla wszystkich startujących jest to nowy teren, więc myślę, że zawody będą bardzo ciężkie, a rywalizacja wyrównana przez wszystkie 12 dni – powiedział Adam Tomiczek.

Drugi z motocyklistów ORLEN Team, Maciej Giemza, w Arabii Saudyjskiej będzie chciał powalczyć o poprawę swojego najlepszego wyniku w rajdzie Dakar, jakim było zajęcie 24. miejsca w 2018 roku.

42. edycja rajdu Dakar będzie trwała od 5 do 17 stycznia. Zawodnicy wyruszą z Dżeddy, natomiast metę zaplanowano w Qiddiya. Listy startowe rajdu Dakar 2020 zawierają  351 pojazdów, w tym 170 motocykli i quadów, 134 samochody i SSV oraz 47 ciężarówek.

RadioZET.pl/informacja prasowa