Rafał Sonik przeszedł skomplikowaną operację kolana

Krzysztof Sobczak
16.01.2018 17:00
Rafał Sonik
fot. PAP

Bez komplikacji przebiegła operacja stawu kolanowego rajdowca Rafała Sonika, którą przeprowadzili we wtorek lekarze ze szpitala w szczecińskim Zdunowie. - Minie co najmniej kilka miesięcy, zanim zacznie trenować – powiedział chirurg dr Dariusz Larysz.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Operacja trwała półtorej godziny, przebiegła bez jakichkolwiek niespodzianek czy powikłań, zgodnie z planem"– powiedział dziennikarzom we wtorek dr Dariusz Larysz z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w szczecińskim Zdunowie. "Sam uraz był dość ciężki. Na skutek wypadku zmiażdżona została część stawu kolanowego. To było nie tylko złamanie samej kości, ale też uszkodzenie więzadeł, tkanek, chrząstek stawowych – dodał.

Zobacz także

Jak wyjaśnił chirurg, lekarze odtworzyli cały kształt kolana i powierzchnie stawowe, ale teraz konieczny będzie duży reżim pooperacyjny i rehabilitacyjny.

- Myślimy, że nie będzie z tym żadnego problemu. Pan Sonik jest bardzo silnym człowiekiem, bardzo zdyscyplinowanym pacjentem, niezwykle dokładnym w tym, co robi. Rokowania co do jego powrotu i aktywności są dobre – powiedział Larysz.

Według lekarzy, minie co najmniej kilka miesięcy, zanim rajdowiec będzie mógł ponownie trenować. Za około rok będzie mógł wrócić do pełnej aktywności.

Na Twitterze Rafała Sonika również pojawiła się krótka informacja nt. wtorkowej operacji.

Z kontuzją dojechał do mety

Rafał Sonik wycofał się z Rajdu Dakar po tym, jak w środę jadąc quadem spadł z wydmy podczas piątego etapu z San Juan de Marcona do Arequipy. Dojechał do mety, ale badania w ambulatorium na biwaku wykazały złamanie kości strzałkowej i piszczelowej. Samolotem medycznym przetransportowany został do szpitala w stolicy Peru, gdzie spędził dwa dni. Lekarze ze szpitala w Zdunowie oceniają, że w najbliższą sobotę będzie mógł wrócić do domu.

RadioZET.pl/PAP/KS