Zamknij

Putin organizuje własne igrzyska. Zaprosił już "przyjazne kraje"

30.03.2022 20:43
Władimir Putin
fot. SERGEI GUNEYEV/AFP/East News

Rosyjski minister sportu Oleg Matyszin poinformował w środę, że Rosja zorganizuje Wszechrosyjską Uniwersjadę. "W tym roku na początku lipca organizujemy Wszechrosyjską Uniwersjadę, na którą zaprosimy uczelnie z tych krajów, które są nam przyjazne" - wyjaśnił szef resortu.

Rosja chce zaprosić "przyjazne kraje" do udziału w zawodach Wszechrosyjskiej Uniwersjady - poinformował tamtejszy minister sportu Oleg Matyszin. "W tym roku na początku lipca organizujemy Wszechrosyjską Uniwersjadę, na którą zaprosimy uczelnie z tych krajów, które są nam przyjazne" - wyjaśnił szef resortu.

Matyszin, który w 2021 roku ustąpił ze stanowiska prezesa Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego (FISU) w związku z karami nałożonymi za doping na wielu rosyjskich zawodników, nie sprecyzował, które kraje zostaną zaproszone na imprezę, zaplanowaną jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę.

Władimir Putin organizuje Wszechrosyjską Uniwersjadę

Po rosyjskiej agresji Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zalecił, aby międzynarodowe federacje wykluczyły z rywalizacji zarówno rosyjskich jak i białoruskich sportowców. Taką samą decyzję podjęła FISU.

Dodatkowo Rosji odebrano trzy duże imprezy dla studentów. Jedną z nich są Światowe Igrzyska Akademickie, które miały się odbyć w 2023 roku w Jekaterynburgu.

RadioZET.pl/PAP