Zamknij

Putin o sankcjach wobec rosyjskich sportowców: "Zasady zostały podeptane"

16.03.2022 20:46
Władimir Putin
fot. Pool Sputnik Kremlin/Associated Press/East News

Władimir Putin wszczął wojnę w Ukrainie, czym sprowadził na Rosję liczne sankcje zarówno gospodarcze, jak i sportowe. W krótkiej rozmowie z rosyjskim "Championatem" przywódca Kremla pokazał jednak, że nie poczuwa się do winy za to, co spotkało zawodników z jego kraju.

24 lutego Władimir Putin wydał rozkaz rosyjskim żołnierzom do ataku, rozpoczynając wojnę w Ukrainie. Przywódca Kremla użył przy tym kłamliwych argumentów, nie mając tak naprawdę żadnego powodu, by zaatakować sąsiednie państwo. Od blisko trzech tygodni na ukraińskie miasta spadają bomby, co kosztowało już życie setki niewinnych osób.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

Zachód odpowiedział na agresję Putina licznymi sankcjami. Dotknęły one nie tylko gospodarkę, ale również sportowców. Piłkarska reprezentacja Rosji została wykluczona z baraży do mistrzostw świata, rosyjscy paraolimpijczycy pozbawieni startu w zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie, a m.in. żużlowcy, kierowcy wyścigowi czy sportowcy zimowi - usunięci ze swoich rozgrywek.

Władimir Putin o sankcjach wobec rosyjskich sportowców: "Zasady zostały podeptane"

Na wypowiedź Putina ws. sankcji dla rosyjskich sportowców trzeba było trochę poczekać, jednak ta nadeszła w końcu przy okazji spotkania władcy Kremla ze swoim rządem ws. "wsparcia społeczno-gospodarczego dla regionów Federacji Rosyjskiej".

- Zasady olimpijskie zostały podeptane. Nie zawahali się nawet przed tym, by ukarać paraolimpijczyków. Taki to jest sport poza polityką - miał powiedzieć Putin, cytowany przez rosyjski "Championat".

Wypowiedź Władimira Putina skierowana jest oczywiście na krajowe potrzeby rosyjskiej propagandy. Od początku inwazji Moskwy na Ukrainę rosyjski przywódca przekonuje rodaków, iż jego kraj nie prowadzi żadnej wojny, ale "specjalną operację wojskową". Uchwalił on również prawo, w myśl którego za "dezinformację" albo krytykę działań jego wojska można trafić w Rosji do więzienia nawet na 15 lat.

Wojna w Ukrainie - najnowsze wiadomości na żywo

RadioZET.pl/Championat, WP SportoweFakty