Zamknij

Przełomowa decyzja sądu. W Meksyku zakazano "okrutnego sportu"

27.05.2022 22:23
Bezprecedensowa decyzja sądu. W Meksyku zakazano "okrutnego sportu"
fot. MPC / Rex Features/EAST NEWS

Sąd w Meksyku po petycji organizacji walczącej o prawa zwierząt zawiesił korridę, czyli walki z bykami, organizowane na największej przeznaczonej do tego arenie na świecie - Plaza de Toros. "Przeciwnicy walk będą musieli zmagać się z organizatorami, ale także biznesmenami, którzy zarabiają na walkach miliony dolarów" - skomentowała decyzję sądu agencja prasowa AFP. 

"Walki z bykami muszą zostać natychmiastowo zawieszone. Podobnie jak przyznawanie zgód na to, by je organizować" – ogłosił sąd federalny w stolicy Meksyku po petycji grupy Justicia Justa (hisz. Sprawiedliwa sprawiedliwość).

Kolejne przesłuchanie w sprawie zakazu organizacji korridy, nazywanej też okrutnym sportem, odbędzie się w następny czwartek. Stawią się na niej przedstawiciele obu stron – członkowie grupy Justicia Justa i organizatorzy walk.

Meksyk to światowa stolica walk byków, a Plaza de Toros jest największą na świecie arena, na której organizuje się korridę. Trybuny stadionu pomieszczą ponad 41 tys. widzów. 

Decyzja sądu jest bezprecedensowa – nigdy do tej pory nie zawieszono walk byków, choć wielokrotnie podejmowano podobne próby. W grudniu ubiegłego roku komisja ds. dobrostanu zwierząt w urzędzie miasta Meksyk zatwierdziła propozycję zakazu tej tradycji w stolicy. Jak dotąd tylko garstka z 32 stanów Meksyku zakazała praktyki, którą wprowadzili hiszpańscy konkwistadorzy w XVI wieku.

Przeciwnicy walk będą musieli zmagać się z organizatorami, ale także biznesmenami, którzy zarabiają na nich miliony dolarów.

RadioZET.pl/AFP