Prezydent Andrzej Duda o Irenie Szewińskiej: Królowa królowej sportu

Andreas Nicolaides
05.07.2018 14:18
Andrzej Duda, pogrzeb Ireny Szewińskiej
fot. PAP/EPA

Królowa królowej sportu - powiedział prezydent Andrzej Duda o zmarłej Irenie Szewińskiej podczas mszy świętej pogrzebowej w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. - To jedno z tych sportowych nazwisk, które słyszeliśmy najczęściej - podkreślił.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Msza święta rozpoczęła uroczystości pogrzebowe zmarłej w miniony piątek zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce, która ostatnio pełniła funkcję wiceprezesa PKOl i była członkinią MKOl.

- Była wspaniała pod każdym względem. Myślę, że mogę to powiedzieć - miała wspaniałe życie. Miała talent, który został odkryty. Na szczęście dla nas i dla Polski - powiedział prezydent Duda, któremu towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda.

- Jesteśmy dumni z jej wspaniałego życia. I jesteśmy jej za to wdzięczni - dodał.

Irena Szewińska, czyli królowa polskiego sportu. Kim była? Co osiągnęła?

We mszy wzięli udział także m.in. minister sportu i turystyki Witold Bańka oraz szefowie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach i Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) Sebastian Coe.

Nabożeństwo koncelebrował delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców biskup Marian Florczyk.

Najwybitniejsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Ceremonia pogrzebowa, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpocznie się o godz. 14.45.

Szewińska zmarła 29 czerwca w szpitalu w Warszawie. Miała 72 lata. Była rekordzistką Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach.

RadioZET.pl/PAP/AN