Polscy koszykarze jadą na ME. Udany rewanż Hiszpanów

19.02.2021 22:24
Polska - Hiszpania

Reprezentacja Polski przegrała w Gliwicach z Hiszpanią 88:89 (27:26, 16:17, 22:27, 33:29) w meczu piątej kolejki eliminacji koszykarskich mistrzostw Europy. Obie ekipy już wcześniej były pewne awansu na turniej.

• Reprezentacja Polski awansowała na Eurobasket 2022
  • W piątej kolejce eliminacji biało-czerwoni przegrali z Hiszpanią, ale zapewnili sobie promocję na turniej wcześniej, gdy Izrael pokonał Rumunię
  • Mistrzom świata udało się rewanż za porażkę sprzed roku w Saragossie

Reprezentacja Polski koszykarzy wywalczyła awans kilkadziesiąt minut przed starciem z mistrzami świata. "Pomogli" niepokonani w tych eliminacjach Izraelczycy, którzy ograli najsłabszą w stawce Rumunię 79:71. Również Hiszpanie mieli już "bilet" na turniej w kieszeni.

Trenerzy obu ekip mieli więc duży komfort i mogli trochę eksperymentować, dając szansę debiutantom bądź mniej do tej pory grającym zawodnikom. Po stronie gości brakowało graczy z NBA, u nas nie było m.in. Mateusza Ponitki i Damiana Kuliga. Do kadry wrócił za to nominalny kapitan Adam Waczyński.

El. ME koszykarzy: Polska - Hiszpania [WYNIK]

Mistrzowie świata mieli jednak dość mocną motywację, gdyż niemal dokładnie rok temu przegrali w Saragossie z biało-czerwonymi 69:80. Rewanż im się udał, choć do końca musieli walczyć o to zwycięstwo.

Po pierwszej połowie na tablicy wyników widniał remis. Znakomicie w naszym zespole prezentował się A.J. Slaughter wspierany przez Adama Hrycaniuka, nieźle grał Michalak, a precyzji brakowało Celowi i Balcerowskiemu. Hiszpanie z kolei mieli problemy w grze podkoszowej, ale rewelacyjnie spisywali się w rzutach z dystansu.

Po przerwie koncert "trójek" zagrał Jonathan Barreiro. Na każdy rzut za dwa Hiszpan odpowiadał trafieniem zza linii oznaczającej 6,75 m. Zaciął się w końcówce, dzięki czemu Slaughter, Koszarek i spółka zdołali zniwelować straty i wyjść na jednopunktowe prowadzenie. Na 15 sekund przed końcem był remis 88:88, ale 0.6 s przed ostatnią syreną Waczyński sfaulował Guerrę, dzięki czemu center rywali wykonywał dwa rzuty wolne. Trafił raz i to wystarczyło, bo podopieczni Mike'a Taylora nie zdążyli już odpowiedzieć.

W niedzielę na zakończenie eliminacji Polacy zagrają z Rumunią.

ME koszykarzy 2022: Kiedy odbędzie się Eurobasket?

Eurobasket miał się odbyć w ubiegłym roku, ale został przełożony z powodu pandemii COVID-19. Impreza odbędzie się w dniach 1-18 września 2022 roku w czterech krajach: we Włoszech, w Niemczech, w Gruzji i w Czechach.

Polska - Hiszpania 88:89 (27:26, 16:17, 22:27, 33:29)