MŚ koszykarzy: Polacy pokonali gospodarzy turnieju i awansowali do 2. rundy

02.09.2019 16:45
koszykarze

Polscy koszykarze wygrali z Chinami po dogrywce 79:76 i awansowali do drugiej rundy mistrzostw świata.

Polska pokonała w Pekinie Chiny po dogrywce 79:76 (15:25, 24:10, 18:19, 15:18, dogrywka 7:4) w swoim drugim meczu mistrzostw świata koszykarzy i awansowała do drugiej fazy rozgrywek.

Biało-czerwoni zagwarantowali sobie tym samym udział w kwalifikacjach do turnieju olimpijskiego.

To był mecz wielkich emocji i zwrotów akcji, którymi można by obdzielić niejedno spotkanie. Biało-czerwoni mieli przeciwko sobie nie tylko pięciu chińskich koszykarzy na parkiecie, ale i blisko 19 tysięcy kibiców, którzy w komplecie wypełnili halę w Pekinie. Kontrowersyjne decyzje na korzyść gospodarzy podejmowali też sędziowie. Losy meczu rozstrzygały się w ostatnich minutach czwartej kwarty, a potem w dogrywce. W niej silniejsze nerwy i mniejsze zmęczenie zadecydowało o sukcesie Polaków. Bohaterem okazała się Mateusz Ponitka, który m.in. wyszarpał piłkę ma 4,2 sekundy przed końcem ostatniej kwarty i doprowadził wolnym do remisu 72:72 i dogrywki.

Biało-czerwoni rozpoczęli grę identyczną piątką jak w spotkaniu z Wenezuelą: A.J. Slaughter, Mateusz Ponitka, Adam Waczyński, Aaron Cel i Adam Hrycaniuk. Przeciwko nim stanął m. in. środkowy Jianlian Yi, który w lidze NBA (Milwaukee Bucks, New Jersey Nets, Washington Wizards i Dallas Mavericks) rozegrał 272 mecze sezonu zasadniczego. To właśnie z nim polscy podkoszowi mieli najwięcej problemów. Chiny po jego akcjach prowadziły 4:2 i 10:7. Akcje Ailuna Guo za trzy punkty dały gospodarzom prowadzenie 16:9 w połowie tej części, a po 10 minutach aż 25:15.

Nie pomagały zmiany dokonywane przez trenera Mike'a Taylora, ale w końcu sygnał do odrabiania strat dał Michał Sokołowski i rzut za trzy punkty 18-letniego Aleksandra Balcerowskiego. W 18. minucie Chińczycy prowadzili 35:32, jednak akcje Slaughtera i Ponitki najbardziej aktywnego na parkiecie wśród biało-czerwonych dały do przerwy cztery punkty przewagi 39:35. Tę część Polacy wygrali 24:10.

W trzeciej kwarcie gospodarze szybko odrobili straty, ale w 24. minucie za pięć fauli parkiet opuścił ich pierwszy rozgrywający - Guo. Schodził na ławkę wściekły kopiąc w reklamy. Chińczycy wytrąceni z równowagi zaczęli grać gorzej, a Polacy złapali wiatr w żagle. Za trzy punkty trafił dwa razy Slaughter i na dwie minuty 15 sekund przed końcem trzeciej części Polska uzyskała najwyższe prowadzenie 55:48. W tym momencie trener Mike Taylor dokonał jednak kilku zmian, zdejmując między innymi Slaughtera. Rywale odzyskali wigor, a gra biało-czerwonych nie wyglądała już tak pewnie. Po 30 minutach było 57:54.

W czwartej kwarcie Polakom z trudem przychodziło zdobywanie punktów i w 35. minucie ich przewaga stopniała do punktu 61:60. Rywale wykorzystywali przewagę wzrostu - Yi i Zhelin Wang, dwie chińskie +wieże+ sprawiały polskim podkoszowym spore problemy. Prowadzenie Chińczykom dał rzut zza linii 6,75 m Rui Zhao 63:61 w 36. minucie.

Od tego momentu biało-czerwoni musieli +gonić+ i odrabiać straty. Na dwie minuty przed końcem gospodarze po rzucie zza linii 6,75 m Yi, który wykorzystywał swoje doświadczenia z parkietów NBA prowadzili aż 69:64 i wydawało się, że szanse Polaków stopniały znacząco. Za trzy trafił jednak po raz kolejny Slaughter, a rzut wolny wykorzystany przez Ponitkę na 12,5 sekundy przed końcem pozwolił zmniejszyć straty do punktu 69:70.

Chińczycy wyrzucali piłkę z boku boiska i byli blisko straty, ale sędziowie uznali, że faul popełnił Balcerowski, choć powtórki pokazały, że nie było kontaktu Polaka z rywalem. Przy wolnych ręka nie zadrżała ani Jiwei Zhao, ani faulowanemu przez Chińczyków Slaughterowi i na 7,2 sekundy gospodarze prowadzili 72:71 i mieli piłkę. Ponitka przechwycił podanie rywali i popędził na kosz. Był faulowany, a przy okazji tego starcia zerwała się siatka kosza. Jej naprawienie trwało blisko pięć minut, bo przez dłuższy poszukiwano pracowników służby technicznej. Lider reprezentacji wykorzystał jeden wolny i był remis 72:72.

W dogrywce zmęczeni zawodnicy obydwu drużyn pudłowali rzuty z gry i wolne. Na niespełna minutę przed końcem po wolnych faulowanego po raz kolejny Ponitki Polska prowadziła 76:73. Do remisu 76:76 rzutem zza linii 6,75 m doprowadził Minghui Sun, który trafił pierwszy raz w meczu.

Dwa punkty na 10,8 sekundy uzyskał Damian Kulig i Polacy bronili akcję Chińczyków. Defensywa biało-czerwonych była tak szczelna, że gospodarze popełnili błąd pięciu sekund przy wyrzucaniu piłki zza linii bocznej. Faulowany Ponitka, najlepszy na parkiecie (25 pkt, dziewięć zbiórek, trzy asysty, dwa przechwyty) wykorzystał jeden wolny i Polska prowadziła 79:76. Biało-czerwoni faulowali rywali, a Sun, który stanął na linii rzutów wolnych nie wykorzystał żadnego z przyznanych rzutów i to podopieczni trenera Tylora mogli wznieść ręce w geście zwycięstwa.

Polska: Mateusz Ponitka 25, A.J. Slaughter 22, Aaron Cel 7, Aleksander Balcerowski 6, Damian Kulig 6, Adam Waczyński 4, Adam Hrycaniuk 4, Michał Sokołowski 3, Dominik Olejniczak 2, Łukasz Koszarek 0;

Chiny: Jianlian Yi 24, Qui Zhou 10, Zhelin Wang 10, Rui Zhao 9, Jiwei Zhao 7, Xiaochuan Zhai 7, Ailun Guo 6, Minghui Sun 3, Shuo Fang 0, Junfei Ren 0, Abudushalamu Abudurexiti 0;

Poniżej relacja meczu Polska - Chiny w meczu fazy grupowej MŚ koszykarzy:

FT

I to już oficjalne: Polacy awansowali do 2. rundy MŚ koszykarzy po wygranej z gospodarzami turnieju. Za wspólnie spędzone emocje serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne nasze relacje!

FT

Wygrywamy z Chinami! Chińczycy nie zdołali rzucić za trzy punkty! Polska 79:76 Chiny.

79:76

Faulują także Suna Polacy, a ten nie trafia pierwszego rzutu wolnego. Drugi gra na specjalne pudło, a ostatecznie piłka dla gospodarzy.

79:76

Nie trafia pierwszego rzutu wolnego Ponitka, ale rzuca drugi! Trzy punkty przewagi Polaków!

78:76

Faulowany Ponitka! Do końca niecałe 10 sekund, a Polacy będą mieli dwa rzuty wolne.

78:76

Błąd 5 sekund Chińczyków! Mamy piłkę!

78:76

Ale trafia za dwa oczka Kulig! Ponad 10 sekund dla Chińczyków na wyrównanie. Czas dla trenera Chin.

76:76

Niestety, Chińczycy trafiają za trzy punkty. Znowu remis.

76:73

Ponitka trafia po raz pierwszy i... trafia po raz drugi! Prowadzimy trzema oczkami!

74:73

Ponitka faulowany! Dwa rzuty wolne dla Polaków.

74:73

Mieli szanse na kontrę Polacy, ale Ponitka rzuca niecelnie. Hrycaniuk zbiera piłkę Chińczyków, natomiast atak biało-czerwonych blokuje Yi.

74:73

Hrycaniuk faulowany. Polak wykorzystał oba rzuty wolne i jesteśmy na prowadzeniu.

72:73

Chińczycy wykorzystują swój rzut wolny.

72:72

Minęła już pierwsza minuta dogrywki, a obie drużyny popełniają serie błędów w ataku.

K4K

Remis. Polska 72:72 Chiny.

72:72

Wreszcie podchodzi Ponitka do rzutów wolnych! Polak rzuca na remis, a następnie pudłuje. Będziemy mieli dodatkowe 5 minut dogrywki!

71:72

Fatalny występ sędziów. Czeka teraz Ponitka na wykonanie rzutów wolnych, ponieważ nie ma chętnego do zmiany siatki kosza...

71:72

Świetny odbiór Polaków przy akcji Chińczyków! Dwa rzuty wolne dla biało-czerwonych, co za emocje! Ponitka przed szansą wyprowadzenia naszych na prowadzenie!

71:72

Slaughter faulowany przy rzucie za trzy punkty, ale sędziowie przyznają jedynie dwa rzuty wolne... Reprezentant Polski trafia dwukrotnie.

69:72

Odbiór Ponitki odebrany przez sędziów jako faul, niestety. Zhao wykorzystuje oba rzuty wolne.

69:70

Faulowany także Polak. Ponitka wykorzystuje oba rzuty wolne! Gramy do końca.

67:70

Niestety, Slaughter nie trafia za trzy, a Polacy faulują. Zhou na linii rzutów wolnych. Chińczyk trafia tylko pierwszy.

67:69

Rzucał za trzy Sokołowski, ale niecelnie. Fauluje jednak w ataku po kontrze Chińczyk i mamy 24 sekundy na wyprowadzenie ostatniej akcji. Wielka i ostatnia szansa Polaków!

67:69

Slaughter jednak rzuca także za trzy! Jeszcze Polacy nie powiedzieli ostatniego słowa!

64:69

Yi z rzutem za trzy punkty, niestety.

64:66

Faul techniczny Sokołowskiego. Trafia z wolnego Yi, Chińczycy mają dalej piłkę.

64:65

Faulowany znowu Slaughter wykorzystuje jeden rzut wolny.

63:65

Wznawiamy mecz od rzutów wolnych Ponitki. Polak nie trafia jednak ani jednego stałego fragmentu gry.

63:65

Czas dla trenera reprezentacji Chin.

63:65

Szybko odpowiadają jednak Polacy, Mateusz Ponitka!

61:65

Błąd Slaughtera w wyprowadzeniu akcji skrzętnie wykorzystują Chińczycy. Zhai za dwa.

61:63

Zhao rzuca za trzy punkty, ale wcześniej Wang fauluje w ataku. Niestety, ten sam reprezentant Chin trafia za trzy oczka kilkadziesiąt sekund później.

61:60

Świetna, zespołowa akcja Chińczyków. Zhai za dwa oczka.

61:58

Kolejny faul Polaków. Yi wykorzystał jedynie jeden rzut wolny.

61:57

Fauluje Ponitka Chińczyka. Zhai wykorzystuje tylko jeden rzut wolny.

61:56

Świetna asysta Slaughtera do Kuliga. Kolejne dwa punkty dla Polski!

59:56

Przerwa na życzenie selekcjonera reprezentacji Polski.

59:56

Trzecie przewinienie Polaków. Za moment za dwa rzuca Yi.

59:54

W świetnej sytuacji do oddania rzutu za trzy punkty znalazł się Balcerowski. Niestety Polak nie trafił do kosza, faulował następnie Chińczyka Sokołowski.

59:54

I jeszcze raz Mateusz Ponitka, tym razem Polak rzuca za dwa punkty!

57:54

Zaczynamy czwartą kwartę od wyśmienitego bloku Ponitki i faulu w ataku Chińczyków. Wciąż trzy punkty przewagi biało-czerwonych.

K3K

Koniec trzeciej kwarty! Nie udało nam się zdobyć dodatkowych oczek przed gwizdkiem sędziego, ale przed ostatnią częścią meczu prowadzimy z Chińczykami 57:54.

57:54

Faul na Wangu, a Chińczyk wykorzystuje oba rzuty wolne.

57:52

Świetnie rzucił Waczyński, a dobił Olejniczak, który dopiero co pojawił się na boisku za Hrycaniuka.

55:52

Faul Hrycaniuka. Czwarte przewinienie Polaka. Yi zdobywa jeden punkt z rzutu wolnego.

55:51

Ponownie faulowany Zhao. Trzecie przewinienie Kuliga. Chińczyk wykorzystał oba rzuty wolne.

55:49

Drugi faul Ponitki i dwa rzuty wolne dla Zhao. Chińczyk wykorzystał jednak tylko drugi stały fragment gry.

55:48

Slaughter i znowu rzut za trzy! Fenomenalny występ reprezentanta Polski.

52:48

Błąd kroków Yi, a Balcerowski zdobywa dla Polski dwa punkty! Świetna asysta Ponitki!

50:48

Slaughter rzuca za trzy!

47:48

Polacy przekroczyli limit czterech przewinień w trzeciej kwarcie, a Yi wykorzystuje oba rzuty wolne.

47:46

Świetne wejście Kuliga pod kosz i dwa punkty dla biało-czerwonych!

45:46

Świetnie zablokowany Yi przez Kuliga, ale sędzia odgwizduje faul, którego nie było. Chińczyk wykorzystuje oba rzuty wolne.

43:44

Przyśpieszyła nam gra. Kolejne dwa oczka dla gospodarzy.

43:42

Trafiają za dwa Chińczycy, ale za tyle samo oczek punktuje również Cel.

41:40

Faul na Yi, a ten wykorzystuje jedynie jeden rzut wolny.

41:39

Świetna obrona Polaków i dwa punkty dla biało-czerwonych zdobywa Waczyński!

39:39

Jeszcze raz Yi i remis.

39:37

Rozpoczynamy trzecią kwartę od straty dwóch oczek i faulu. Yi z rzutu wolnego jednak nieskutecznie.

K2K

Koniec drugiej kwarty i pierwszej połowy! Polacy prowadzą z Chińczykami 39:35.

39:35

Ponitka trafia z wolnego. Cztery punkty przewagi Polaków!

38:35

I tak! Ponitka rzuca za dwa i wywalczył dodatkowo jeden rzut wolny!

36:35

Taylor prosi o czas dla reprezentacji Polski. Do końca drugiej kwarty 28 sekund, tyle czasu mają biało-czerwoni na wyprowadzenie bardzo ważnego ciosu rywalom.

36:35

Slaughter i ponownie dwa oczka! Polska wychodzi na prowadzenie z gospodarzami turnieju tuż przed końcem drugiej kwarty!

34:35

O przerwę poprosił trener Chińczyków, a tuż po niej za dwa punkty rzuca Slaughter. Blisko było rzutu za trzy, ale niestety reprezentant Polski przekroczył linię.

32:35

I wreszcie Balcerowski rzuca za trzy punkty! Już tylko trzy oczka straty do gospodarzy turnieju!

29:35

Za dwa punktują Chińczycy, ale szybko atak wyprowadzają także Polacy. Punktuje oczywiście Ponitka.

27:33

Slaughter nie trafia za trzy, a Cel faulowany w ataku. Pod koszem Chińczyków fauluje z kolei Slaughtera Zhou, a reprezentant Polski wykorzystuje oba rzuty wolne.

25:33

Świetna zbiórka Hrycaniuka i dwa punkty dla Polski.

23:33

Wang i kolejne dwa punkty dla gospodarzy.

23:31

Wang za dwa po świetnym zebraniu piłki z powietrza.

23:29

Yi fauluje, chiński szkoleniowiec prosi o sprawdzenie, ale było przewinienie na Sokołowskim. Polak wykorzystuje jednak tylko jeden rzut wolny.

22:29

Czwarte przewinienie Chińczyków w 2. kwarcie. Każde następne będzie więc nagradzane rzutami wolnymi.

22:29

Po stracie Kuliga Chińczycy zdobywają dwa oczka. Jianlin Yi.

22:27

Świetny blok Ponitki, a następnie dobrze wyprowadzony atak. Faulowany Mateusz wykorzystał jednak tylko jeden rzut wolny.

21:27

Kolejne dwa punkty Polaków! Trener Chińczyków prosi o przerwę w meczu.

19:27

I jeszcze raz Ponitka za dwa. Świetna asysta Cela.

17:27

Ładna akcja i dwa punkty Ponitki.

15:27

Drugą kwartę rozpoczyna dla Chińczyków dwoma punktami Wang.

K1K

Koniec 1. kwarty. Polacy przegrywają z Chińczykami 15:25.

15:25

Wang niecelnie przy próbie za trzy punkty. Cały czas osiem punktów przewagi Chińczyków. Waczyński również nie trafia za trzy. Wreszcie dla Chin dwa oczka zdobywa Zhai.

15:23

Sokołowski punktuje od razu po wejściu. Dwa punkty na koncie Polaków.

13:23

Zhao trafia za trzy oczka. Już dziesięć punktów straty Polaków.

13:20

Punktują Chińczycy za dwa, trafia także jednak Ponitka za dwa.

11:18

Ponitka wykorzystuje z kolei jedynie jeden.

10:18

Zhao wykorzystał dwa z trzech rzutów wolnych.

10:16

Faulowany Balcerowski, Zhou złapał za obręcz, ale sędzia tego nie zauważył. 19-latek wykorzystał niestety tylko jeden rzut wolny.

9:16

Yi wykorzystuje tylko jeden rzut wolny po faulu Hrycaniuka.

9:15

Chińczycy rzucają za dwa, a za moment, po kontrze, za trzy. Rośnie przewaga gospodarzy.

9:10

Hrycaniuk faulował po nieudanej akcji Slaughtera. Świetnie w obronie rehabilituje się jednak Hrycaniuk, a Ponitka rzuca za dwa punkty.

7:10

Trafiamy za dwa, ale za moment Chińczycy kontrują i rzucają za trzy oczka.

5:7

Cel za trzy punkty, Yi jednak również.

2:4

Dobra obrona Polaków, zgubił piłkę Guo, ale w jej posiadaniu dalej gospodarze. Zhou za dwa punkty.

2:2

Ponitka pewnie wykorzystuje dwa rzuty wolne. Remis.

0:2

Rozpoczynamy mecz od straty dwóch punktów, Yi!

13:59

Slaughter, Ponitka, Cel, Waczyński, Hrycaniuk - to pierwsza piątka Polaków na mecz z Chińczykami.

13:56

Na arenie w Pekinie słyszymy już hymny obu reprezentacji, tymczasem my przypomnijmy, że w innym meczu grupy A, Wenezuela - WKS, lepszymi okazali się ostatni przeciwnicy biało-czerwonych. Wenezuelczycy wygrali z Afrykańczykami 87:71.

13:51

Polacy staną do walki z gospodarzami turnieju po wcześniejszej wygranej z Wenezuelczykami 80:69. Chińczycy rozprawili się natomiast z koszykarzami Wybrzeża Kości Słoniowej 70:55, a więc bezpośrednie spotkanie obu zwycięskich drużyn pierwszej kolejki grupy A będzie meczem o 1. miejsce.

13:48

Dzień dobry! Rozpoczynamy relację meczu Polska - Chiny na mistrzostwach świata koszykarzy. Serdecznie zapraszamy do wspólnego przeżywania emocji tego spotkania!