Zamknij

Polki brązowymi medalistkami MŚ w szpadzie. Zacięty bój o podium

21.07.2022 17:50

Polski szpadzistki w składzie Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Kamila Pytka i Magdalena Pawłowska zdobyły brązowy medal w turnieju drużynowym szermierczych mistrzostw świata w Kairze. W spotkaniu o 3. miejsce biało-czerwone pokonały Francję 34:33.

Polki medalistkami MŚ w szpadzie
fot. PAP/EPA

Polki przystąpiły do rywalizacji rozstawione z numerem piątym. Zaczęły zmagania w środę od zwycięstwa nad zespołem Zjednoczonych Emiratów Arabskich 45:20 w 1/16 finału, a w kolejnej rundzie pokonały Czeszki 45:26. W ćwierćfinale uporały się w wyżej notowanymi Amerykankami 40:35. O finał zmierzyły z najwyżej rozstawionymi Koreankami, liderkami światowego rankingu, w składzie z najlepszą w stolicy Egiptu indywidualnie Serą Song oraz prowadzącą w klasyfikacji szpadzistek Injeong Choi, która akurat w spotkaniu z biało-czerwonymi nie walczyła.

Podopieczne trenera kadry Bartłomieja Języka od początku przegrywały, np. po dwóch rundach 3:10, a po pięciu 14:23. Polki nie wygrały żadnego z dziewięciu pojedynków i ostatecznie uległy Azjatkom 28:45. W meczu o brąz przeciwniczkami Polek były Francuzki, z którymi od lat toczą zacięte boje na europejskich i światowych arenach.

MŚ w szermierce: Polska - Francja [WYNIK]

Spotkanie przypominało sinusoidę - raz jedna drużyna prowadziła, raz druga, ale przewaga oscylowała maksymalnie wokół dwóch, trzech punktów. Wydawało się, że przełomowa może być przedostatnia, ósma runda, w której Swatowska-Wenglarczyk - brązowa medalistka tegorocznych mistrzostw kontynentu - zadając cztery kolejne trafienia czwartej na światowej liście Marie-Florence Candassamy odrobiła straty i dała swojej drużynie prowadzenie 27:26.

Na ostatnie starcie wyszły Knapik-Miazga i Aurienne Mallo. Polka długo kontrolowała wydarzenia na planszy, odskoczyła na 32:29, gdy do końca pojedynku zostało 50 sekund. Francuzka jednak nie rezygnowała, stopniowo zmniejszała dystans, a 1,07 s przed końcem walki zadała wyrównujące trafienie. 33:33 i dogrywka. Ekipa "Trójkolorowych" miała do tego szczęście i wylosowała priorytet, co oznaczało, że gdyby w dodatkowej minucie Knapik-Miazga nie zadała decydującego trafienia, to wygrana przypadłaby rywalkom.

Urodzona w Tarnowie dwukrotna brązowa medalistka ME opanowała jednak nerwy i po kilkunastu sekundach dogrywki przeprowadziła decydujący atak, który dał jej trafienie, co oznaczało wygraną i brązowy medal drużyny.

MŚ w szermierce: Pierwszy medal od pięciu lat

Obecny zespół nawiązał do świetnych wyników sprzed kilku lat, gdy poza Knapik-Miazgą jej trzon tworzyły Magdalena Piekarska, Ewa Trzebińska i ostatnio Aleksandra Jarecka. To właśnie one odnosiły w minionych latach największe sukcesy - w 2017 roku były trzecie w MŚ, a w 2019 roku triumfowały w ME. Trzebińska i Jarecka po igrzyskach olimpijskich w Tokio zdecydowały się na przerwę macierzyńską, a Piekarska, która powoli schodziła z szermierczej planszy, w środę poinformowała, że również spodziewa się dziecka.

Dziełem szpadzistek jest pierwszy od pięciu lat i 88. w historii medal polskich szermierzy w mistrzostwach świata. Na ten dorobek składa się 37 indywidualnych (8 złotych, 12 srebrnych, 17 brązowych) i 51 drużynowych (9-16-26).

RadioZET.pl/PAP